2018-12-13, ketvirtadienis, 18:11.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:33, leidžiasi 15:49, dienos ilgumas 7:15.

2018-ieji – Tėvo Stanislovo metai: kunigą mena namelis Juodeikiuose

2018-03-13, paskelbė Dienos NAUJIENOS
2018-ieji – Tėvo Stanislovo metai: kunigą mena namelis Juodeikiuose

Šiais metais minimos 100-osios vienuolio kapucino, kunigo, pamokslininko, Lietuvos pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvio Tėvo Stanislovo – Algirdo Mykolo Dobrovolskio gimimo metinės. LR Seimas, atsižvelgdamas į Tėvo Stanislovo indėlį į Lietuvos žmonių dvasinių vertybių puoselėjimą ir tautinės savimonės žadinimą, jo pastangas gelbstint žydus Antrojo pasaulinio karo metais bei ilgametę pagalbą socialiniame užribyje esantiems žmonėms, paskelbė 2018-uosius Tėvo Stanislovo metais. Tėvo Stanislovo atminimui ir jo 100-ųjų gimimo metinių paminėjimui Žagarės regioninio parko direkcija rudeniop planuoja renginį.

 

Tėvas Stanislovas - Mykolas Algirdas Dobrovolskis (1918 m. Radviliškyje – 2005 m. Kaune) - viena iškiliausių XX a. antrosios pusės Lietuvos asmenybių. Už žydų gelbėjimą Antrojo pasaulinio karo metais apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, už savo įvairiapusę veiklą Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu, Santarvės premija, išrinktas Lietuvos Tūkstantmečio žmogumi, jam suteiktas Kėdainių krašto garbės piliečio vardas.

 

Gimęs 1918 m. rugsėjo 29 d. Radviliškyje, mokėsi Radviliškio pradinėje mokykloje, baigė Kauno jėzuitų gimnaziją. 1936 m. įstojo į Plungės kapucinų vienuolyną. 1944 m. baigė Kauno tarpdiecezinę kunigų seminariją, įšventintas kunigu. Per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus. Iki 1947 m. kunigavo Plungėje. Perkeltas į kapucinų vienuolyną ir parapiją Petrašiūnuose, Lietuvos bažnyčiose pradėjo sakyti pamokslus, kuriuose ragino tikinčiuosius nepasiduoti sovietinės valdžios įtakai, remti antisovietinį pasipriešinimą. 1948 m. jam uždrausta pamokslauti Kauno arkivyskupijoje, apkaltintas antisovietine propaganda, suimtas, Ypatingojo pasitarimo nuteistas 10 metų griežto režimo lagerio, kalėjo Intoje. 1956 m. grįžo į Lietuvą. 1957 m. kovo mėn. vėl suimtas, kalintas Vorkutlage. 1957 m. rugpjūčio mėn. paleistas. Grįžęs į Lietuvą kunigavo ne tik Ukmergės, Raseinių dekanatų, bet ir Joniškio krašto bažnyčiose.

 

1957 metais iš Intos lagerio grįžusį Tėvą Stanislovą bažnytinė vadovybė ir KGB pasiuntė į Juodeikius Joniškio raj. Čia jis gyveno ankštoje nešildomoje bažnyčios zakristijoje, nes klebonija buvo užimta kolūkio kontoros. 1959 metais dvasininkui kilo mintis pasistatyti namelį šventoriuje. Medinę 12 kvadratinių metrų trobelę jis susirentė pats, padedamas vietos meistro Domo Soros. Vietiniai žmonės apie Tėvą Stanislovą mena vien gera. Žinodamas, koks sunkus yra žemdirbio darbas, dažnai ir pats, šakes per petį persimetęs, basas per laukus ateidavo padėti šieno krauti ar rugių į gubas sustatyti, o žmonėms liepdavo ateiti pailsėti nors sekmadieniais - bažnytėlėje pasėdėti. Jei parapijiečiams prireikdavo dvasininko pagalbos, pėsčias eidavo net į atokiausius kampelius. Savo rankomis išgražino bažnyčią ir jos aplinką, tvarkė kapines. Nors pats gyveno skurdžiai, gavęs iš parapijiečių maisto, dalį jo išdalindavo sunkiau gyvenantiems. Kartą pakviestas pas sergančią Onutę ir sužinojęs, kad ji dar nekrikštyta, sutiko būti jos krikštatėviu. Pakrikštijo, šlakstyklę padovanojo. 1960 m. pab. bažnyčios vadovybė su KGB žinia nurodė kunigui keltis į Žemaitkiemį Ukmergės raj. Juodeikiai ilgam liko be nuolatinio kunigo, Tėvo Stanislovo namelis – be šeimininko. Netrukus trobelė iš šventoriaus buvo išvežta į kaimo pakraštį ir paversta pieno surinkimo punktu. Uždarius pieno surinkimo punktą namelis paliktas likimo valiai. 2006 m. Juodeikių kaimo gyventojai grąžino trobelę į bažnyčios šventorių, suremontavo, sudėjo langus, šventoriuje išmūrijo pamatus ir ant jų užkėlė trobelę. Prie namelio pritvirtinta atminimo lenta su įrašu – „1957-1960 metais čia gyveno Tėvas Stanislovas”. Rajono tautodailininkai parengė sakralinių reikmenų parodą. Šalia garsaus kunigo nuotraukų, pamokslų įrašų eksponuojami kryžiai, kryželiai, šventųjų skulptūrėlės. Vienas iš namelio eksponatų – 1990 m. Tėvo Stanislovo krikšto dukrai Onutei Keturakytei rašyto laiško kopija, kur jis rašo dažnai prisimenantis Juodeikius ir šio kaimo žmones. Į Juodeikius jis nebespėjo atvykti. Apie žmonėms Tėvo Stanislovo dalintą meilę primena atstatytas namelis. Jis buvo pašventintas ta pačia šlakstykle, kuria jis pakrikštijo Onutę ir kurią krikšto dukra išsaugojo.

 

Žagarės regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė Modesta Bielskienė

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 


REKLAMA


 

Lazerio terapija priklausomybių gydymui

 

 

                   

 

 

Tai greitas, neskausmingas, neturintis šalutinio poveikio gydymas infraraudonųjų spindulių lazeriu, užtikrinantis sėkmingą ir efektyvų priklausomybės gydymą! Atstatomas organizmas, koreguojama psichologinė būsena, šalinamas potraukis nikotinui ar alkoholiui. Daugiau informacijos galima rasti čia. Tel. 8 622 77207

 


 

REKLAMA


 

ŠILTINAME PASTATUS. DENGIAME STOGUS. ATLIEKAME

STALIAUS DARBUS.

 

 

 

ŠILTINAME PASTATUS (GYVENAMUOSIUS NAMUS, ŪKINIUS PASTATUS) PUTPLASČIU, AKMENS VATA, TINKUOJAME (DEKORAS), APKALAME APDAILOS MEDŽIAGOMIS (DAILYLENTĖMIS). DENGIAME STOGUS (SKARDA, ŠIFERIU, ČERPĖMIS). REMONTUOJAME STOGUS. ATLIEKAME KITUS STALIAUS - DAILIDĖS DARBUS. 

 

INDIVIDUALI ĮMONĖ „STALIAUS PASTOGĖ“, MOB. TEL.:861547347.

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Ar Jums gera gyventi Joniškio rajone?