2020-08-06, ketvirtadienis, 05:15.     Šiandien Joniškyje saulė teka 05:39, leidžiasi 21:07, dienos ilgumas 15:27.

Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena

2019-04-01, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena

Kasmet balandžio 2-ąją švenčiama tarptautinė vaikų knygos diena. Ši data pasirinkta neatsitiktinai – tai didžiojo danų pasakų kūrėjo Hanso Kristiano Anderseno (1805-1875) gimimo diena. Šios šventės idėja priklauso vokiečių vaikų literatūros autorei Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną.

 

Pirmą kartą Tarptautinė knygos diena ir buvo paminėta 1967 metais. Nuo to tada ji kasmet švenčiama įvairiose pasaulio šalyse. Lietuvoje ši diena pirmą kartą paminėta 1993 metais Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus iniciatyva. Tą dieną rengiami knygų vaikams ir jaunimui pristatymai, susitikimai su rašytojai, parodos, konferencijos, vaikiškų knygų iliustracijų konkursai. Taip pat tą dieną teikiamos premijos geriausių ir reikšmingiausių metų vaikų knygų kūrėjams. Kasmet šventę remia vis kitas IBBY nacionalinis skyrius. Tos šalies dailininkas kuria šventės plakatą, o rašytojas rašo atvirą laišką ne tik savo šalies, bet viso pasaulio visuomenei. Tiek plakatas, tiek laiškas iškeliauja į įvairias pasaulio šalis.

 

2018 m. galimybė ir garbė sukurti Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatą teko mūsų kaimynams latviams. Tekstą kūrė Inese Zandere, parašiusiu daugiau kaip 30 knygų vaikams ir paaugliams. Plakatą sukūrė dailininkas Reinis Petersonas, iliustravęs daugiau kaip 20 knygų. Abu autoriai yra H. K. Anderseno premijos nominantai.
Šiemet tokia galimybė atiteko Lietuvai. Plakatą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir rašytojas Kęstutis Kasparavičius, 2018 m. H. K. Anderseno premijos nominantas. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė. Plakatas – nepaprastai šiltas, patrauklus tiek vaiko, tiek suaugusiojo akiai. Jame puikiai atpažįstamas dailininko K. Kasparavičiaus braižas bei spalvų gama.

 

Kreipimosi tekstą taip pat sukūrė Kęstutis Kasparavičius. Savo laiške jis kreipiasi į informacijos pertekliuje gyvenantį žmogų, susiduriantį su laiko trūkumu. Pasak K. Kasparavičiaus, beprotišką lėkimą pristabdyti padeda knyga: ,,Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės“. Rašytojas laiške teigia, kad ne tik mums įdomios  knygos, bet ir mes, skaitytojai, įdomūs knygoms: ,,Neabejoju, kad knygoms ant jūsų kelių be galo įdomu. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti“.

 

Šis lietuvių rašytojo tekstas yra išverstas į įvairias kalbas ir kartu su plakatu platinimas visame pasaulyje – tai pagrindiniai Tarptautinės vaikų knygos dienos akcentai. Laiškas publikuojamas žiniasklaidoje, skaitomas renginiuose, o plakatais pasipuošia viso pasaulio bibliotekos, mokyklos, kitos kultūros įstaigos.

 

Tarptautinės vaikų knygos dieną apdovanojami ir geriausių knygų vaikams ir paaugliams autoriai. Šiemet tarp pretendentų į apdovanojimus ir mūsų kraštiečio Dariaus Rekio knyga vaikams ,,Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo“. Ši knyga jau yra tapusi trečios vietos laimėtoja konkurse „Klaipėdos knyga” (nominacijoje ,,Populiariausia knyga“). Darius Rekis yra išleidęs keletą knygų. Pirmoji poezijos knyga ,,Pasislėpusios saulės šviesoj“ pasirodė 2011 m. Po trejų metų išleista apysaka jaunimui ,,Viską susapnuoti dar kartą“. 2016 m. išleidžiama eilėraščių knyga ,,Pražydusios klumpės“, kurią autorius kartu su Joniškio literatų klubu ,,Audruvė“ praėjusiais metais pristatė ir Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje.

 

Pasaka vaikams ,,Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo“ išleista 2018 m. Tai smagi, nuotaikinga istorija apie draugystę, ryžtą, drąsą ir kelionę į nuotykį. Knyga nukelia skaitytoją į mažų kailiniuotų padarėlių kukių pasaulį. O šie susiduria su gruzdžais, gyvenančiais karklynės pelkėje. Nuotykių ir drąsių žygių mėgėjus knygos herojai vedasi drauge į kukių ir gruzdžių pasaulį, drąsina, moko elgtis ryžtingai. Kraštiečio rašytojo Dariaus Rekio knyga patvirtina kito rašytojo, jau minėto kreipimosi autoriaus K. Kasperavičiaus mintį, kad ,,knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją“. Tad Tarptautinę vaikų knygos dieną pasitikime su knyga. Jeigu nerasite bibliotekoje D. Rekio pasakos ,,Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo“, tegul tai bus kita įdomi knyga. 

 

                                                                                                                                                Aušra Lukšaitė-Lapinskienė


 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai