2020-07-12, sekmadienis, 23:25.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:59, leidžiasi 21:47, dienos ilgumas 16:48.

Baltijos kelio 30-etis

2019-08-30, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Baltijos kelio 30-etis

Rugpjūčio 23 –oji.  Pavakarys . Nuo Žagarės atvažiavęs autobusas suka į Skaistgirio seniūnijos kiemą. Čia būriuojasi įvairaus amžiaus skaistgiriečiai, reibiniečiai, alsiečiai ir kitų kaimų gyventojai. Jaunimas linksmai čiauškantis, senjorai susikaupę, mintyse laiką atsuka tris dešimtmečius atgalios, vidurinioji karta mėgina prisiminti kur jie buvo  tą lemtingąją rugpjūčio dieną, kai tvirtai rankomis susikibę Baltijos kelyje stovėjo Lietuvos, Latvijos, Estijos  gyventojai .

 

Po gero pusvalandžio jau ir Joniškis iš kur septynių autobusų ir virtinės lengvųjų automobilių kolona pajudėjo Saločių (Pasvalio rajonas) link.  Susikibti vėl rankomis vienoje grandinėje kaip anuomet, paklausyti prisiminimų, dainų, pabūti bendrystėje prie medžio meistro Jono Briedžio padirbtino kryžiaus žyminčio Joniškio rajono gyventojų buvimo vietą Baltijos kelyje.

 

Artėjant prie savo kryžiaus, rankos mostais pasisveikiname su kaimyninių rajonų atstovais besibūriuojančiais tose vietose kur jie stovėjo prieš tris dešimtmečius. Štai ir pasiekėme tikslą. Vyresni susėdame, jaunimas įsitaiso ant dailiai nušienautos pievutės. Lietuvai pagražinti draugijos pirmininkė Vida Peleniuvienė eilėmis kreipiasi į susirinkusius. Rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius dėkoja itin gausiai susirinkusiems prisiminti trijų dešimtmečių įvykių.

 

Netyla sveikinimo kalbos, neišsenka prisiminimai, o kur dar jaunosios kartos dovanojamos dainos, Algimanto Raudonikio  meno mokyklos kapelos vadovaujamos Editos Rudienės atliekamos trankios melodijos lydimos lietuvių liaudies dainų. Eugenijus Butkus satkūnietis puikiai mena anų dienų įvykius. Vasara karšta buvo, rugpjūčio pabaiga dėkinga javapjūtės pabaigai. Mes jauni susiorganizavome važiuoti į Baltijos kelią, reikėjo gauti transportą ir jį gavome. Nors paskui atitinkamai atsiėmėme iš ūkio vadovo. Važiavome su vaikais, prie mūsų prisijungė ir vyresnio amžiaus žmonės.

 

Jam antrino ir kirnaitietis Gediminas Andrašiūnas.  Lukys mena tokį rugpjūtį, kai grupelė vyrų statė kryžių. Nebuvo metų, kad neatvažiuotume tą dieną pabūti bendrystėje. Buvo metų, kai tilpome į vieną automobilį, buvo metų, kai susirinkdavome ir daugiau. Šis rugpjūtis  išskirtinis sukvietęs draugėn šimtus Joniškio krašto žmonių,- sakė tremtinių vadas.

 

Džiugi staigmena vakarėjant, kai joniškiečius aplankė Lietuvos respublikos Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.  Kartu su didžiuliu būriu susirinkusiųjų pasidžiaugia Joniškio krašto žmonių sutelktumu. Iš lėktuvo pažyra spalvingos gėlių puokštelės. Netrukus viena  pražysta  žilagalvės moters  vilkinčios šaulės uniformą rankose, kitas jaunimas mikliai išdalija vyresniems. Akimis savo seniūnijos žmonių ieško seniūnės Regina Butkienė, Audronė Impolienė.  – O kaip gi kitaip, kur žmonės ten ir mes,- šypsosi moterys. Širdis džiaugiasi muziejininkams ir jų vadovei Rasai Ališauskienei, Vida Peleniuvienei, rajono vadovams.  Renginys sušaukęs kelis šimtus Joniškio krašto žmonių bendrystei pavyko. Vakarėja. Saulės spinduliai jau remiasi į žemę. Vėl ilga kolona suka link savo rajono. Vienur dar skamba dainos, kitur liepsnoja laužai, kiekvieno tą dieną dalyvavusio minėjime nuotaika pakili.

 

Skaistgiriečiai su žagariečiais važiuojant namo dalijosi išgyventomis akimirkomis. Žagarietė Valerija Normantienė  patyliukais tarsi didžiausią paslaptį grįžtant ištarė. Kokie mes vieningi. Tiek anuomet, tiek dabar nevaromi, o patys savo noru važiavome susikibti rankomis,- sakė ilgametė medikė, aktyvi visuomenininkė. Tik gaila, kad jau mūsų tarpe niekad nebebus aktyvios visuomenininkės Nijolės Gusienės. Jos gyvybė užgeso  besiruošiant šiai  kelionei – atsisveikinant pridūrė Valerija.

 

                                                                                                                                                          Vida Urbonienė

                                                                                                                                                        Nuotraukos autorės

 


 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai