2019-08-19, pirmadienis, 07:04.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:02, leidžiasi 20:40, dienos ilgumas 14:38.

Darius Rekis – poetas, padėjęs sužydėti klumpėms

2018-12-03, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Darius Rekis – poetas, padėjęs sužydėti klumpėms

Joniškio ir aplinkinių rajonų literatūros vakaruose vis dažniau galima sutikti jauną kūrėją Darių Rekį.  Kai kam jis jau neblogai pažįstamas, o kai kam galbūt tai visiškai naujas vardas. Taigi kas jis – Darius Rekis? Interneto tinklapiuose jis dažniausiai apibūdinamas kaip poetas, rašytojas, mokslininkas, visuomenininkas. Kas slypi už tokių apibūdinimų?

 

Darius Rekis gimė 1982 rugsėjo 9 d. Alselių kaime, Joniškio rajone. 1983 m. šeima persikėlė gyventi į Akmenės rajono Ventos kaimą. Ventoje Darius baigė vidurinę mokyklą, 2001-2006  m. studijavo Klaipėdos universitete, Vaikystės pedagogikos studijų programą su Etikos dalyko specializacija, vėliau apsigynė edukologijos magistro laipsnį. 2014 m. apginta daktaro disertacija ,,Būsimųjų pedagogų socialinio dalyvavimo aukštosios mokyklos gyvenime įgijiniai kaip ugdymo(si) karjerai prielaida". Darius Rekis dar studijuodamas aktyviai įsitraukė į visuomeninę veiklą, buvo Klaipėdos universiteto tarybos, universiteto senato narys, vienas iš Klaipėdos miesto Akademinių reikalų tarybos steigimo iniciatorių.

 

Darius Rekis yra išleidęs jau keturias knygas. Pirmoji poezijos knyga ,,Pasislėpusios saulės šviesoj“ pasirodė 2011 m. Pirmajame rinkinyje – mokyklos ir studijų metais parašyti eilėraščiai.Po trejų metų iškleidžiama apysaka jaunimui ,,Viską susapnuoti dar kartą“. Ši knyga, pasak jos autoriaus, – studijų Klaipėdos universitete rezultatas, nes rašyti vaikams paskaitų metu auditoriją paskatino dėstytojas Romualdas Skunčikas. Kaip teigia Darius Rekis, tada ir atsirado mintis pabandyti, o vieną nemigos naktį pakilęs iš lovos ir parašęs pirmą skyrių. 2016 m. pasirodo antroji eilėraščių knyga ,,Pražydusios klumpės“, kurią autorius pristatė ir Joniškio Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje. Šiemet dienos šviesą išvydo pasaka vaikams ,,Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo“. Tai smagi, nuotaikinga istorija apie draugystę, ryžtą, drąsą ir kelionę į nuotykį.

 

Dariaus Rekio eilėraščių rinkinys ,,Pražydusios klumpės“ – antroji šio autoriaus eilėraščių knyga. Simboliškas rinkinio pavadinimas – ,,Pražydusios klumpės“. Klumpės – senas, iš medžio gaminamas apavas. Kad būtų galima pagaminti klumpes, reikia nukirsti medį. Medis miršta. Pražydusių klumpių metafora gali simbolizuoti atgimimą, ciklinį laiką, amžiną kaitą. Tai gyvybės ir mirties dichotomija. Klumpės pražysta – jos gyvos, medis atarsi atgyja, gyvena naują gyvenimą. Pereina į kitą būties formą.

 

Klumpės – etninės kultūros artefaktas, tai lyg ir leidžia spėti, kad knygos autorius – tradicines vertybes puoselėjantis žmogus, žmogus, kuriam svarbi istorija, ryšys su išėjusiomis kartomis, kuriam svarbi pagarba, meilė, atsakomybė.

 

Rinkinį ,,Pražydusios klumpės“ sudaro keturi skyriai: ,,Nuskintų gėlių alėja“, ,,Bruzdesys smėlyje“, ,,Baltos burės šešėlis“ ir ,,Duonos trupiniai“. Rinkinio eilėraščiuose dominuoja suvaldyta emocija. Pasaulis – gana konkretus, atpažįstamas. Čia ir gamtos detalės, platūs horizontai ir uždara kambario erdvė. Šiuose erdvės kontūruose skleidžiasi eilėraščių žmogaus siela, vidinis pasaulis. Tai jautraus, stebinčio ir analizuojančio save ir pasaulį žmogaus išgyvenimai. Pasaulis nuspalvintas džiaugsmo, skausmo, liūdesio, laukimo, ilgesio būsenų atspalviais, t. y. gausu įvairių emocijų ir potyrių niuansų. Eilėraščių žmogus dažnai kalba ,,aš“ vardu, galbūt todėl susidaro įspūdis, kad jis gana vienišas. O galbūt tiesiog vienišius, kuriam vienatvė – ne skaudi atskirtis, o sąmoningas ir apgalvotas pasirinkimas. Tačiau esama nemažai kūrinių, kur aš kalbina kitą. Dažname eilėraštyje išeities situacija – dialogas ar bent jau bandymas užmegzti pokalbį su kitu. Klausiama ir klausomasi. Išsisakymo, ryšio su kitu žmogumi motyvas svarbus daugelyje Dariaus Rekio eilėraščių. Poeto eilėraščiai – lyg išeinančios dienos apmąstymai, pokalbis su sutiktais žmonėmis, išgyventų emocijų refleksija. Išgyvenimai suvaldyti, išgyvenimai transformuojami į poetinį vaizdą.

 

Eilėraščiuose ryškus jūros motyvas. Tai išduoda eilėraščių autoriaus erdvės koordinates. Darius nemažai metų pragyveno Klaipėdoje, tad jūros motyvas neišvengiamai atkeliavo ir į kūrinius. Kitas klaipėdietis poetas, rašytojas ir eseistas Gintaras Grajauskas eseistikoje yra rašęs apie ypatingą, savitą prie jūros gyvenančio žmogaus pasaulio suvokimą. Svarbus poeto kūryboje meilės motyvas, jauno žmogaus išgyvenimai. Atmintis ir vaizduotė prikelia vaikystės akimirkas.

 

Būdinga ritmikos, kalbos sklandumo pajauta, ,,sustyguotas“ garsynas, kurie organiškai susilieja į eiliuotą formą. Tiesa, strofika gana įvairi. Be tradicinių eiliuotų ketureilių, rašoma ir kitokios sandaros posmais, verlibru.

 

Vienur kitur prašmėžuoja ir kritikos, ironijos šešėliai. Jie nedrąsūs, neįžūlūs, tačiau skatina mąstyti, atidžiau pažvelgti į Lietuvos kasdienybę (,,Ir nežinia, ko šiandien bijom,/Kas mūsų sielų maras?“, ,,Kaukės,/Tamsesnės už burkas./ Kraujo ištroškę vilkai.“).

 

Dariaus Rekio kūryba, kaip akcentuoja A. Stanevičius, suprantama, bet neprasta. Čia nerasime dirbtinio modernumo, perdėto manieringumo, tačiau skaitančius įtraukia nuoširdus kalbėjimas, metaforų paslaptys, žodžio skambumas.

 

Aušra Lukšaitė Lapinskienė

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai