2020-07-12, sekmadienis, 21:53.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:59, leidžiasi 21:47, dienos ilgumas 16:48.

Dėl želdinių tvarkymo privačioje žemėje

2020-02-27, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Dėl želdinių tvarkymo privačioje žemėje

Pavasarį dauguma galvojame apie aplinkos tvarkymą, medžių genėjimą, kirtimą, persodinimą. Gyventojai skuba gražinti aplinką. Tai natūralu – visi norime gyventi gražioje aplinkoje, tačiau šiuo metu padaugėja savavališko medžių genėjimo ir kirtimo atvejų. Neretai gyventojai apgeni ar netgi nukerta valstybinėje žemėje augančius medžius ar krūmus, kurie priskirti yra saugotiniems.    

 

Dar kartą primename, kad norint kirsti, genėti ar kitaip pertvarkyti saugotinus želdinius, būtina turėti savivaldybės išduotą leidimą. Asmuo, už saugotinų medžių ir krūmų kirtimą ar kitokį pašalinimą, turi sumokėti jų atkuriamąją vertę į savivaldybės nurodytą sąskaitą. Už savavališką medžių ir (ar)  krūmų genėjimą, kirtimą, persodinimą, jei buvo reikalingas leidimas, numatytos administracinės nuobaudos ir skaičiuojama padaryta žala gamtai.

 

Saugotiniems priskiriami medžiai, augantys vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje:

1. mieste – ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skripstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 20 cm skersmens 1,3 m aukštyje;


2. ne mieste – ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skripstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens 1,3 m aukštyje.


Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje saugotiniems priskiriami ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skripstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys ir miškinės kriaušės, kurių skersmuo didesnis kaip 20 cm 1,3 m aukštyje.

 

Žemės ūkio paskirties privačioje žemėje saugotiniems priskiriami medžiai – ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skripstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens 1,3 m aukštyje.

 

Draudžiama medžius kirsti ir genėti intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus atvejus, kai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui ir saugiam eismui.

 

Vienas iš svarbiausių ir sudėtingiausių darbų, reikalaujantis daug žinių yra genėjimas. Dažniausiai pasitaikantys genėjimo reikalavimų pažeidimai, kurie pažeidžia medžių gyvybines funkcijas: pjaunant storąsias šakas paliekami nuo stiebo išsišovę kelmeliai - stagarai, nupjaunamas medžio stiebas bet kokiame aukštyje.

 

Sveikų medžių viršūnes leidžiama pažeminti iki 1,5-2 m tik kai jos trukdo elektros energijos perdavimo ir ryšių oro linijoms. Pažeminus viršūnę, privaloma suformuoti medžio vainiką.

 

Praktika rodo, kad sodinant medžius ne visada yra įvertinama perspektyva. Augantys medžiai pradeda gadinti pastatus, šaligatvius, sukelia konfliktus tarp kaimynų. Kol medeliai būna maži, jais grožisi ir jų savininkas ir kaimynas, bet po keliolikos metų, kai medžio šakos pradeda trukdyti kaimynui, dažnai prasideda konfliktai.

 

Be kaimyninio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu naujai sodinti želdinius galima:

1. medžiai iki 3 m aukščio ir krūmai, užaugantys iki 3 m, – ne arčiau kaip 2 m, kiti medžiai –ne arčiau kaip 3 m, šiaurinėje sklypo dalyje – ne arčiau kaip 5 m, kiti krūmai – ne arčiau kaip 1 m atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos ir tokiu atstumu vienas nuo kito, kad tarp užaugusių medžių lajų ar krūmų išorinių stiebų, būtų ne mažiau kaip 1 m atstumas;


2. gyvatvorė – ne arčiau kaip 1 m atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos ir formuojama ne aukštesnė kaip 1,3 m, išskyrus pietinę sklypo dalį, kur gyvatvorė gali būti iki 2 m aukščio.


Medžius ir krūmus draudžiame veisti elektros linijų, ryšių linijų, vandentiekio, lietaus ir fekalinės kanalizacijos tinklų apsaugos zonose.

 

Norint tvarkyti saugotinus želdinius privačioje žemėje reikia kreiptis į Joniškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyrių, tel. (8 426) 69 145.

 

Joniškio rajono savivaldybės architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus informacija

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai