2019-04-19, penktadienis, 03:45.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:06, leidžiasi 20:27, dienos ilgumas 14:21.

Demokratija į vienus vartus

2018-10-31, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Demokratija į vienus vartus

Seniai taip skaniai besijuokiau. O štai užvakar toks juokas suėmė, kad ir šiandien nepraeina. Kutena nevidonas krūtinę ir nieko jam padaryti negali. Garantuotai kokias dvi dienas dar kutens. Klausiate, iš kur tas linksmumas. Pasivaikščiojau po porą facebook ir iškart pralinksmėjau. Išmetė, kaip musę iš barščių. Per penkias minutes, nespėjau net kojų dorai sušlapti. Ir kad būtų už ką. Na taip bent jau man atrodo. Tiems, kurie išmetė, veikiausiai atrodė kitaip.

 

Aš jų nuomonę gerbiu. Dar labiau gerbiu privačią nuosavybę su geležine jos logika: mano facebook, ką noriu, tą ir išmetu. Bet vis tiek man neaišku: suraitė vienas šmaikštuolis ten tokią mintį ir nusidriekė prie jos eilė kaip tarybiniais laikais šalia  mėsos prekystalio. Vienas už kitą įmantriau ją komentuoja ir kuo toliau, tuo labiau perša išvadą, kad nelabai ta ant prekystalio besivartanti mėsa juos ir domina: svarbiausia pasistumdyti eilėje ir pasišvaistyti ugninga išmintimi. 

 

Visi puikiai žinome: jeigu futbolo rugtynės vyksta tik į vienus vartus, jos greitai pabosta ir žiūrovams, ir patiems sportininkams. Kad taip neatsitiktų, pamaniau, jog toje diskusijoje visiškai tiktų neseniai rašytas mano straipsnis. Vis įneštų šiokių tokių priešpriešinių vėjų. Tais vėjais neketinau nuo diskusijų pjedestalo nupūsti ne visai korektiškų pasvarstymų. Aš tiesiog norėjau pasakyti, kad į minimą faktą galima pasižiūti dar ir kitaip.

  

Iškart prisipažinsiu: esu laisvas nuo bet kokių partinių įsipareigojimų, tad vadovaujuosi gyvenime tėvų įskiepytu supratimu – jeigu geras dalykas, tai ir sakau kad geras, o jei š… , tai taip jį ir įvardinu. Pats faktas, kad rajono liberalai sumanė lapkričio 1-ąją į Kalnelio ir Joniškio N.kapines autobusais nemokamai vežti gyventojus man patiko. Ir žmonėms gera padarys, ir savivaldybės įmonės lėšas sutaupys. Žinoma, čia joks žygdarbis, bet vis tiek maloni atrakcija. Galima prisiminti, kad kitur nemokamai jau seniau pradėta vežti. Galima pasidžiaugti, kad ne viena savivaldybė svarsto galimybę visuomeninį transportą miestų ribose paversti apskritai nemokamu. Tačiau vardan objektyvumo būtinai reikia pridurti, kad ši naujovė neaplenkia ir Joniškio. Koks skirtumas, kas ją iniciavo, daug svarbiau, kad joniškiečiams ji tinka ir pritinka – juk nė vienas viešai nepareiškė, kad būkit geri ir nevežkit. Ir visai man tas pats, pusmečiu anksčiau ar vėliau tokia galimybė rajone atsirado, svarbiau, kad pernelyg nenutoldama nuo gyvenimo realijų ji skinasi kelią ir nuo to niekam nėra blogiau. 

 

Rimčiau pagalvojus, būtų galima dar ir  tokią mintį pridurti: kaimynams ir visiems likusiems joniškiečiams gero linkintis oratorius šią iniciatyvą sveikintų ir apeliuodamas į iniciatorių idėjos aktualumą pasistengtų visokeriopai ją palaikyti, galbūt racionaliais pasiūlymais  praplėsti jos galimybes. Deja, pagal kažkokį iš juodųjų visatos skylių ant mūsų galvų nutūpusį dėsnį mes elgiamės priešingai. Apdrapstom pajuokomis gerą iniciatyvą, o paskui apsigręžę baksnojam pirštais – kodėl kitur yra, o pas mus – ne. Jeigu kai kurių iniciatyvų organizatoriai nebūtų perlipę per save ir baimę, kad jų pastangos bus įspraustos į politikos rėmus, tai dalies gražių dalykų Joniškyje ir nebūtų buvę. 

 

Na o dabar sugrįžkime prie mano juoko ištakų. Kadangi facebook paskyrų paslaugomis aš iš principo nesinaudoju, tad paprašiau portalo manojoniskis.lt redaktoriaus, kad mano pastabą įkeltų į dvi paskyras, kuriose buvo aptarinėjamas nemokamų autobusų grafikas norintiems pasiekti kapines lapkričio 1-ąją. Į diskusijas aš nesileidau. Prie nuorodos į savo straipsnį tik pridėjau trumpą prierašą „Jei konkrečiai į temą, tai yra čia ir kitokia nuomonė, spauskite čia“. Iš pažiūros demokratiškų paskyrų administratoriai po penkių minučių mane ištrynė, kitaip sakant, kaip musę iš barščių išgrūdo. Štai tau ir demokratija. Kaip tos nuobodžios futbolo varžybos. Norom nenorom aš vėl grįžtu prie pagarbaus požiūrio į privačią nuosavybę: mano facebook, kaip noriu, taip varžybas ir organizuoju. Viskas čia būtų aišku ir suprantama, išskyrus viena – ar totalus šaipymasis padeda mums išspręsti problemas ir susikurti bent kiek jaukesnį gyvenimą?

 

Pranas Raščius

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai