2019-02-16, šeštadienis, 03:30.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:37, leidžiasi 17:26, dienos ilgumas 9:48.

Formalumai svarbiau už vaiko interesus, arba pakruojiečių nuotykiai Joniškyje

2018-04-14, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Formalumai svarbiau už vaiko interesus, arba pakruojiečių nuotykiai Joniškyje

Pakruojiečių Stasiukaičių šeima augina kompleksinę negalią turintį šešiolikmetį sūnų Adomą. Vaikino mama Edita skundžiasi, kad sūnui nesuteikiama galimybė lankyti dienos užimtumo centro prie Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos, kurioje jis mokosi. Problema – šeima registruota Pakruojo rajone.

 

Mama norėtų dirbti

 

Adomas – vienas iš dviejų vaikų Lietuvoje, kuriam nustatytas Jakobseno sindromas. Šio reto sindromo sukeliami intelekto, klausos ir regėjimo sutrikimai bei vidaus organų anomalijos jo taip pat neaplenkė. Sindromas taip pat lemia mažą ūgį, todėl berniukui kasdien leidžiamas augimo hormonas. Ir lyg viso to dar būtų maža, berniukui nustatytas ir kraujo krešėjimo sutrikimas, tad nuolat gresia nukraujuoti.

 

„Idėja, kad ypatingi vaikai dienos užimtumo centruose galėtų praleisti visą dieną, o jų tėvai – dirbti, yra puiki. Tačiau ne visada žodžiai tampa realybe. Turiu pasidžiaugti, kad „Saulės“ pagrindinėje mokykloje veikiančiame dienos užimtumo centre žodžiai nuo darbų nesiskiria, čia daroma viskas, kad neįgaliems vaikams būtų gerai. Vadovai glaudžiai bendradarbiauja su tėvais, ši įstaiga atitinka visų lūkesčius. Deja, gauti šio centro dienos užimtumo paslaugas mūsų šeimai nesiseka“, – pasakoja Adomo mama Edita Stasiukaitienė.

 

Adomas ilgą laiką mokėsi Šiaulių sutrikusios klausos vaikų ugdymo centre. Kai įstaiga buvo uždaryta, vaikinas pradėjo lankyti Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Specialiojo ugdymo skyrių. „Pasirinkome šią ugdymo įstaigą todėl, kad čia dirba surdopedagogas. Nė vienoje Pakruojo mokyklų šio specialisto nėra“, – sako E. Stasiukaitienė.

 

Mama džiaugiasi puikia atmosfera mokykloje, Adomas čia jaučiasi gerai. Išspręstas ir pavėžėjimo klausimas – kasdien vaikiną nuo namų paima geltonasis mokyklinis autobusiukas. „Tačiau po pamokų sūnus neturi kur dingti. Labai norėčiau pradėti dirbti – esu iš tų mamų, kurios dėl vaiko negalios nesukaupė darbo stažo. Deja, tokios galimybės neturiu – pasibaigus pamokoms turiu pasiimti Adomą iš mokyklos“, – kalba mama.

 

Svarstymų maratonas

 

Dėl paslaugų teikimo sūnui į Joniškio rajono savivaldybę moteris kreipėsi dar praėjusių metų rugsėjį. Problema savivaldybių pradėta spręsti lapkritį. „Prasidėjo susirašinėjimų maratonas. Išsyk sulaukiau atsakymo, kad nesame Joniškio rajono gyventojai, todėl užimtumo paslauga mums negali būti teikiama“, – pasakoja mama.

 

Ji nenuleido rankų – kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM), kuri raštu įpareigojo Joniškio ir Pakruojo savivaldybes įvertinti susidariusią situaciją ir rasti galimybę šeimai padėti, bet į tai atsižvelgta nebuvo. Mama taip pat parašė Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM), tačiau ir šios ministerijos atsakymas situacijos išspręsti nepadėjo. „Saulės“ pagrindinė mokykla taip pat parašė SADM, iš kurios sulaukė atsakymo, kad dienos centro darbas turėtų būti organizuojamas lanksčiai ir efektyviai. Pabrėžta: jei kuris nors asmuo ilgiau nesilanko centre, jo vietą galėtų užimti kitas.

 

E. Stasiukaitienė kreipėsi ir į Seimo narį Vitalijų Gailių, rinktą Pakruojo ir Joniškio rajonuose. Jis dar kartą išsiuntė raštą ŠMM, taip pat inicijavo kreipimąsi į Vaiko teisių kontrolierių. Ši institucija, išnagrinėjusi situaciją, įpareigojo Joniškio rajono savivaldybę priimti sprendimą dėl kitame rajone registruoto vaiko priėmimo į dienos užimtumo centrą.

 

Biurokratinės kliūtys – neįveikiamos

 

Klausimas dėl Adomo lankymosi centre spręstas Joniškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Nors aprašo „Dėl dienos ir trumpalaikės socialinės globos neįgaliesiems asmenims teikimo ir mokėjimo už paslaugas tvarka“ pakeitimui pritarta, pasirodė, kad vietų užimtumo dienos centre nėra.

 

„Suprasčiau, jei Adomui reikėtų paslaugų visą dieną. Tačiau didžiąją dalį jis praleidžia mokykloje, užimtumo centre jam reikėtų pabūti tik nuo pusės trijų iki penktos valandos. Nors dienos užimtumo centras pateikė savivaldybės tarybai lankomumo grafikus, į juos atsižvelgta nebuvo. Sulaukėme neigiamo atsakymo“, – piktinasi mama.

 

 Jos teigimu, valdininkai į šeimos problemą pažvelgė tarsi geranoriškai, Adomo klausimas komitetuose suvienijo ir poziciją, ir opoziciją. „Deja, biurokratinės kliūtys pasirodė didesnės. Manau, suveikė ir asmeninės ambicijos. Tokią situaciją, su kuria susidūrė mūsų šeima, pavadinčiau instituciniu smurtu. Blogai, kai institucijos dirba kažkam, bet ne žmogui“, – mano E. Stasiukaitienė.

 

Laikosi formalumų

 

Joniškio rajono savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Laima Klemienė teigia, kad savivaldybė, atsisakiusi priimti iš kito rajono atvykusį vaiką, vadovavosi Joniškio rajono savivaldybės tarybos sprendimu. Jis numato, kad dienos ir trumpalaikė socialinė globa teikiama neįgaliems vaikams ir suaugusiems negaliems asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą Joniškio rajono savivaldybėje.

 

Šių metų kovo 29 d. Joniškio rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad „dienos socialinė globa gali būti skiriama ir asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą kitoje savivaldybėje, jei yra laisvų vietų paslaugas teikiančioje įstaigoje ir jei asmuo yra ugdomas savivaldybės ugdymo įstaigoje, sudarius dvišalę sutartį tarp Joniškio rajono savivaldybės ir savivaldybės, kurioje deklaruota asmens gyvenamoji vieta“.

 

Taigi formalių kliūčių tarsi ir neliko, tačiau, L. Klemienės teigimu, būtina laikytis įstaigos veiklos licencijoje numatytos tvarkos. „Dokumente numatyta patalpų, reikalingų tinkamai socialinei globai teikti, skaičius ir plotas, taip pat įstaigos, įmonės, šeimynos patalpų ir socialinės globos gavėjų santykis bei paslaugų gavėjų skaičius įstaigoje. Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Dienos užimtumo centro veiklos licencijai gauti pateiktuose dokumentuose numatytas 34 paslaugų gavėjų planinis skaičius. Šiuo metu Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos Dienos užimtumo centre dienos socialinė globa skirta 35 asmenims, laisvų vietų nėra“, – teigia L. Klemienė.

 

Pasak vedėjos, norėdama keisti paslaugų gavėjų skaičių, įstaiga turėtų kreiptis į įstaigos steigėją dėl plėtros, steigėjas turi tam pritarti, suplanuoti papildomų lėšų biudžete, taip pat įstaiga turi kreiptis į Socialinių paslaugų priežiūros departamentą prie SADM dėl patikslintos licencijos.

 

Situacija – nenormali

 

Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius Tomas Armonavičius teiginį, kad centre nėra laisvų vietų, paneigia. „Dienos globai licencijoje normos nenumatytos. Trumpalaikei globai skirtos 34 vietos, tačiau mūsų pajėgumai kur kas didesni – realiai galime priimti 35–40 vaikų. Ne kartą siūliau savivaldybės atstovams atvažiuoti pas mus ir įsitikinti, kad vietų turime. Tačiau iki šiol sulaukiame tik formalių sprendimų, kurie priimami šeimos ir vaiko nenaudai“, – teigia T. Armonavičius.

 

Direktorius sako, kad tokia situacija yra nenormali ir protu nesuvokiama. „Kaip galima ir taip likimo nuskriaustus žmones skriausti dar labiau? Įvairaus lygio politikai nuolat kalba, kad būtina mažinti neįgaliųjų atskirtį, kad mažėtų paslaugų gavėjų, kad tėvai galėtų grįžti į darbo rinką, tačiau, kaip matome, kai kuriais atvejais tai ir lieka tik šūkiai“, – piktinasi direktorius.

 

L. Klemienė kaltę dėl Adomo problemų verčia kaimyninei Pakruojo rajono savivaldybei. „Joniškio rajono savivaldybė atsako už socialinių paslaugų teikimo savo teritorijos gyventojams užtikrinimą, planuoja ir organizuoja socialines paslaugas, kontroliuoja bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros kokybę. Tenkiname savo rajono gyventojų socialinių paslaugų poreikius. Nesusikalbėjimas ir nepasitenkinimas kyla, kai kaimyninės savivaldybės negeba užtikrinti specialiojo ugdymosi sąlygų ir reikalingų specialistų pagalbos savo rajono vaikams, planuoti ir teikti socialinių paslaugų“, – sako L. Klemienė.

 

Vis dėlto E. Stasiukaitienė sako, kad Pakruojo rajono savivaldybė į situaciją žiūri geranoriškai. „Kadangi rajone nėra surdopedagogo, kuris Adomui būtinas, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos direktorius raštu kreipėsi į Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktorių, prašydamas rasti galimybę berniukui lankyti dienos centrą Joniškyje, mokykloje, kurioje jis ir mokosi. Pakruojo rajono savivaldybė pažadėjo apmokėti už Adomui teikiamas paslaugas“, – teigia Edita.

 

Piktinasi ir kiti tėvai

 

E. Stasiukaitienė piktinasi Joniškio rajono savivaldybės atstovų pasiūlymu lankytis Pakruojo dienos užimtumo centre. „Kol paimsiu sūnų po pamokų Joniškyje, kol nuvešiu 45 kilometrus iki Pakruojo, baigsis ir darbo diena. Koks tikslas jį vežioti?“ – retoriškai klausia mama.

 

Ji sako, kad daug kalbama apie vaikų, neįgaliųjų gerovę, tačiau realybėje jiems dažnai statomos tvoros ir dirbtinės kliūtys. „Naujos redakcijos Vaiko teisių įstatymas nurodo, kad vaikas turi teisę lankytis įstaigoje, kuri yra arčiausiai jo namų. Man dažnai rėžiama – kodėl manai, kad tavo vaikas svarbesnis už kitų? Atsakau – visi svarbūs, tačiau tai – mano vaikas, jis neturi būti svarbesnis, jis turi būti toks pat, kaip ir visi kiti, ir gauti tokias pačias paslaugas“, – kalba mama.

 

Dėl susiklosčiusios situacijos piktinasi ir kiti Joniškyje neįgalius vaikus auginantys tėvai. Joniškio draugijos „Viltis“ atstovas, teisininkas Juozas Vaičiulevičius mano, kad didžiausia blogybė – suteikta laisvė kiekvienai savivaldybei kurti savo aprašus. „Blogai, kai kiekviena savivaldybė kuria savo dokumentus, atsirenka ir priima tik tai, kas jai naudinga, patogu, o ne tai, kas išties svarbu rajono gyventojams. Kai imama vadovautis savo pataisomis, prasideda manipuliacijos. Būtų kitaip, jei visoje šalyje galiotų bendri dokumentai.“

 

Jo teigimu, Joniškio rajono savivaldybės valdininkai nesivargina suskaičiuoti, kiek proto ar psichikos negalią turinčių žmonių gyvena rajone, tad neįmanoma žinoti, kiek ir kokių paslaugų jiems reikia. „Mama viena kovoja dėl savo vaiko, kuriam paslauga būtina. Visi savivaldybės komitetai pritarė, kad vaikui būtina teikti paslaugas, visi pritarė pataisoms ir jos buvo priimtos. Dauguma tarybos narių, išskyrus keletą socialdemokratų, buvo empatiški. Sprendimas priimtas, tačiau vaikas tik įrašytas į eilę patekti į dienos centrą, paslauga jam nebuvo suteikta. „Negausi jos, nes mes taip norim“ – taip galima iššifruoti savivaldybės atsakymą Editai“, – mano J. Vaičiulevičius.

 

Pasak jo, keista, kai su neįgaliaisiais dirba socialiai nejautrūs darbuotojai, jie nemato vaiko, nemato šeimos: „Nuolat kalbama, kad tėvams reikia leisti integruotis į darbo rinką, kad gaunančių pašalpas liktų mažiau, o šiuo atveju mamai statomos dirbtinės kliūtys. Būtų puiku, jei atsirastų valstybinė kontrolė, kuri tikrintų, kaip naudojamos savivaldybių lėšos, tada galėtume kalbėti apie tikrus poreikius, su kuriais susiduria negalią turintys žmonės. Kai nežinoma paslaugų poreikio, biudžetai planuojami formaliai. Tokia situacija – nežmoniška.“

 

Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos direktorius T. Armonavičius laukia, kol bus pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp Joniškio ir Pakruojo rajono savivaldybių. Jo teigimu, problema – dirbtinė, nes didžiąją dalį lėšų, reikalingų užimtumo centro paslaugoms, skiria SADM, tik nedidelę prideda tėvai ir rajonų savivaldybės, kuriose vaikas registruotas. „Pakruojo savivaldybė pasirengusi sumokėti savo dalį, mes pasirengę priimti vaiką į dienos centrą, šeima taip pat pasirengusi mokėti už paslaugas. Problemos, kuri taip ilgai sprendžiama, tiesiog nematau. Jos ir neturėtų būti, jei savivaldybės atstovai dirbtų žmonių labui“, – teigia direktorius. Lina Jakubauskienė/Lietuvos rytas

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 


 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?