2019-01-24, ketvirtadienis, 05:11.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:21, leidžiasi 16:38, dienos ilgumas 8:17.

Griūvanti šalies melioracija: kaip gelbstisi joniškiečiai

2018-02-12, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Griūvanti šalies melioracija: kaip gelbstisi joniškiečiai

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, valstybei priklauso daugiau kaip 50 000 km melioracijos griovių, kurių nusidėvėjimas siekia 82 proc., ir per 72 000 km drenažo rinktuvų, kurių nusidėvėjimas – 60 proc. Pernai atlikus melioruotų žemių, melioracijos statinių įvertinimą buvo nustatyta, kad blogos būklės plotų yra 222 400 ha. Jie užmirkę, užpelkėję, apaugę  miškais, krūmynais.

 

Ne išimtis – ir mūsų rajonas. Melioracijos statiniams daug kur reikalinga rekonstrukcija. Melioracijos sistemos įrengtos labai seniai, dar sovietmečiu. Jas būtina modernizuoti, nes pasenusių įrenginių savybės nebeatitinka reikalavimų. Rajono melioracijos statinių nusidėvėjimas siekia 76 proc. Skaičiuojama, kad rajone yra 1230 km griovių (nusidėvėjimas siekia 98 proc.), 1264 pralaidos, kurių nusidėvėjimas – 71 proc., 69 tiltai (nusidėvėjimas 45 proc.), 17 tvenkinių. Pastarųjų hidrotechnikos statiniai nusidėvėję 84 proc.   

 

Neatsitiktinai melioracijos darbams savivaldybėms šiemet skirta šiek tiek daugiau lėšų. Jeigu pernai  Joniškio rajono savivaldybei buvo skirta 255 000 eurų melioracijai, tai šiemet – 283 000 eurų. Gautos lėšos iš esmės bus naudojamos griovių remontui ir priežiūros darbams.

 

Šiemet griovių remonto ir jų priežiūros darbai bus atliekami Lieporių, Bučiūnų, Darginių, Kalvių, Satkūnų, Linkaičių kadastro vietovėse. Bus prižiūrimi 16 - os tvenkinių hidrotechniniai statiniai, remontuojami avarinės būklės melioracijos įrengimai. Šienavimo darbai bus atliekami pernai suremontuotuose grioviuose bei tiltų teritorijose. Visiems šiems darbams atlikti netrukus savivaldybė skelbs konkursus.

 

Drenažo sistemomis rajone rūpinasi ne tik rajono savivaldybės atitinkamos tarnybos, bet ir dešimt rajone įkurtų melioracijos sistemų naudotojų asociacijų. Pirmosios asociacijos rajone buvo įkurtos ir europinę paramą gavo dar 2010 metais. Tokia parama jau pasinaudojo Ąžuolynės (drenažo rekonstrukcija atlikta 98 ha plote), Kirnaičių (drenažo rekonstrukcija atlikta 81,2 ha plote), Skaistgirio (drenažo rekonstrukcija atlikta 144,4 ha plote), Gataučių (drenažo rekonstrukcija atlikta 104,14 ha plote) kadastro melioracijos sistemų naudotojų asociacijos.

 

Europine parama melioracijos sistemoms rekonstruoti pasinaudojo Maldenių (drenažo rekonstrukcija atlikta120,4 ha plote), Daukšių (drenažo rekonstrukcija atlikta 155,4 ha plote), Satkūnų (drenažo rekonstrukcija atlikta120 ha plote)  melioracijos sistemų naudotojų asociacijos.

 

Užpernai europinė parama buvo skirta dar trims rajono melioracijos sistemų naudotojų asociacijoms – „Niūraičių“ (drenažo rekonstrukcija atlikta 122,4 ha plote), Kalvių (drenažo rekonstrukcija atlikta 124,8 ha plote) ir Drąsutaičių (drenažo rekonstrukcija atlikta 114,1 ha plote).

 

Drenažo rekonstrukcijos darbus gali atlikti tik asociacijos nariai ir jų partneriai.  Kita vertus, valstybės skiriamos lėšos melioracijai yra akivaizdžiai per mažos. O juk be melioracijos žemdirbystė Lietuvoje neįmanoma – net apie 90 proc. žemės ūkio produkcijos išauginama žemėse, kur paklotas drenažas. Dabar iš 2,5 mln. ha žemės ūkio naudmenų 2 mln. ha drenažo būklė yra kritiška. Nedelsiant reikėtų atnaujinti ir rekonstruoti 80 proc. magistralinių griovių (sureguliuotų upelių) ir juose esančių statinių, kurie, kaip ir tvenkinių hidrotechnikos statiniai bei didesni drenažo rinktuvai, priklauso valstybei.

 

Po šių metų stichinių liūčių, kai daugybė laukų virto pelkėmis, visiems tapo akivaizdu, kad mūsų šalyje be geros melioracijos nebus nei žemės ūkio gamybos, nei taip liaupsinamo ir trokštamo žemės ūkio produkcijos eksporto. Netrukus Lietuvą gali tekti pristatyti ne kaip žemdirbių, bet kaip pelkynų kraštą.

 

Valstybė nori atsikratyti suirusių melioracijos įrenginių, kurių remontui pastaraisiais metais buvo skiriami tik biudžeto trupiniai. Neprižiūrėtą turtą planuojama permesti ant žemės savininkų ir ūkininkų pečių. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jau rengia melioracijos statinių racionalesnio valdymo, finansavimo ir teisinių santykių pertvarkos modelį. Žemdirbiai stveriasi už galvų ir prašo, kad politikai nepadarytų istorinės klaidos.

 

Pranas Raščius

Asociatyvi nuotr.

 


REKLAMA


 

Granuliniai 12-75kw katilai su 5 metų garantija

 

 

 

Katilų gamintojas siūlo pilnai paruoštus naudojimui granulinių katilų komplektus, kuriuose naudojamas novatoriškas visiškai špyžinis degiklis Batory, užtikrinantis  ilgaamžišką veikimą. Šiame degiklyje galima deginti granules, sijotą anglį (frakcija iki 35mm) ir grūdus. Degiklio, katilo ir kitų būtinų sudedamų dalių veikimą kontroliuoja lietuviškas valdiklis Titanic.

 

Pasirinktinai galite įsigyti kambario temperatūros programatorių Pilot-G, kuriuo galėsite valdyti katilą nuotoliniu būdu. Esant poreikiui galite pasirinkti didesnį bunkerį. Katile galima deginti malkas, anglis ar briketes. Malkos dedamos ant grotelių, kurių konstrukciją jūs galite pasirinkti – špyžinę, špyžinę kombinuotą su vandens kontūro vamzdžiais  arba tik vandens kontūro vamzdžių.

 

Granulinis katilas Mocek turi keturis dūmų virtimus, dėl to šio katilo naudingo veiksmo koeficientas yra 87%. Visas katilo vidus pagamintas iš sertifikuotų 6mm storio karščiui atsparių metalo lakštų.
.

Privalumai:

*Paprasta priežiūra
*Komplektuojama su valdikliu ir ventiliatoriumi
*Degiklis ir šnekas yra špyžiniai
*Keturi dūmų virtimai
*Automatiškai gali deginti granules, anglį, grūdus
*Didelis naudingo veiksmo koeficientas
*5 metų garantija
*Tyliaeigė šneko pavara

Papildomos konsultacijos: +37067382003

Užsakymai: +37062029751

Internetinė svetainė www.mocek.lt

 

 

 


REKLAMA


 

Kurkime jaukią atmosferą kartu! 

 

 

PROJEKTUOJAME IR GAMINAME

Virtuvės ir svetainės baldus, spintas su stumdomomis durimis, stumdomas sistemas, drabužines, pertvaras,  miegamuosius, prieškambario baldus, vonios baldus,  vaiko kambario baldus, biuro baldus (visuomeninės paskirties baldai), darželio baldus, stalus, komodas, recepcijas. 

 

GARANTUOJAME KOKYBĘ IR ILGAAMŽIŠKUMĄ

Teikiame PROFESIONALIĄ BALDŲ SURINKIMO PASLAUGĄ. Dirbame visoje Lietuvoje. Galime komplektuoti 4-6 žmonių brigadas, domina didesni objektai Lietuvoje ir Europos Sąjungoje.

 

TAIKOME NUOLAIDAS

Pastoviems klientams išskirtinės kainos!

 

GARANTIJA 24 MĖNESIAI

Priežiūra ir pagalba pasibaigus garantiniam aptarnavimui.

 

KONTAKTAI

Šarūnė Tarvydaitė: +37069888754

El. paštas: vadyba@baldukalve.lt

Svetainė:  www.baldukalve.lt

facebook: https://www.facebook.com/www.baldukalve.lt/

 

 

VISADA esame pasirengę suteikti skubią ir Jūsų norus atitinkančią paslaugą!  Neturime papildomų ar šalutinių verslo išlaikymo kaštų. DIRBAME BE TARPININKŲ. Ir tai yra - FAKTAS!

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?