2020-10-26, pirmadienis, 17:06.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:11, leidžiasi 16:52, dienos ilgumas 9:40.

Kaip mes nesėkmingai testavome LR Seimo narį Vitalijų Gailių

2018-11-03, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Kaip mes nesėkmingai testavome LR Seimo narį Vitalijų Gailių

Iškart prisipažinsiu: šitą straipsnį išprovokavo LR Seimo nario Vitalijaus Gailiaus facebook paskyroje pasirodžiusi informacija, kad Seimo narys kreipėsi į Valstybinės kainų ir energetikos komisiją dėl patvirtintos „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų paslaugų kainų nustatymo metodikos“. Kreipimosi esmė –  gyventojams tiekiamas itin prastos kokybės geriamasis vanduo, tuo tarpu vandens tiekimo kainos nekoreguojamos. Aktuali joniškiečiams, ir ne tik joniškiečiams, tema, tad Seimo nario kreipimasis sveikintinas.

 

Tačiau mes prisiminėme, kad prieš kurį laiką buvo kreiptasi į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį ginant viešąjį joniškiečių interesą dėl kvapų, sklindančių  iš „Sidabros“ kiaulių komplekso. O kadangi jau buvo prabėgęs geras pusmetis nuo to kreipimosi ir viešumoje nesimatė jokio atsakymo, nutarėme pasidomėti, kaip valstybinės institucijos reaguoja į LR Seimo narių paklausimus. Juolab, kad ne kartą esame girdėję apie jų dūlėjimą valdininkų stalčiuose. O gal ir pats Seimo narys per daugybę darbų pamiršo tą kreipimąsi. Visko juk pasitaiko šiame gyvenime. Kaip tikras lietuvis, ir dar joniškietis, galvojau pričiupsim Seimo narį, į užmarštį nugramzdinusį savo paklausimą.

 

Taigi į gerbiamo Seimo nario facebook paskyrą patalpinome iš pažiūros nekaltą paklausimą, kuris skambėjo taip:  „Šių metų rugpjūčio 2d. portalas manojoniskis.lt rašė, kad „Ginti joniškiečių interesų stojo LR Seimo narys Vitalijus Gailius. Atsižvelgdamas į gyventojų skundus dėl srutų tvaiko, sklindančio iš UAB „Idavang Kepaliai“ valdomo kiaulininkystės komplekso, Vitalijus Gailius kreipėsi į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį, prašydamas ginti joniškiečių viešąjį interesą.“ Kokioje stadijoje yra šis paklausimas?“ Galvojome, perskaityt pastabą gal ir perskaitys, bet konkrečiai atsakyti kažin ar galės. Mūsų nuostabai, nepraėjo nei dvi paros ir sulaukėme Seimo nario žinutės.

 

– Pačiu laiku užklausėte, ką tik gavau galutinį atsakymą, – pranešė LR Seimo narys Vitalijus Gailius.

 

Pradžioje nepatikėjome, kad pusmetį LR Seimo nario paklausimo inicijuotas šurmulys keliavo iš vienos institucijos į kitą sukeldamas vienur didesnes, kitur mažesnes audras. Joniškio rajono savivaldybė, Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir pati bendrovė – tai adresai, kuriuose skambėjo to paklausimo aidas. Šio paklausimo pagairėje Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktoriaus įsakymu buvo sudaryta Kvapų kontrolės komisija.

 

Komisijos sudėtyje – Joniškio savivaldybės, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Joniškio skyriaus, Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimo departamento Šiaulių analitinės kontrolės skyriaus atstovai – Savivaldybės Viešosios tvarkos poskyrio vyriausiasis specialistas Boleslovas Švabas, Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji gydytoja-inspektorė Regina Liudvinaitienė, Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimo departamento Šiaulių analitinės kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidotas Šivickas. Komisijos pirmininke paskirta Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Joniškio skyriaus vedėja Josana  Motiejauskaitė. Taigi nuo šiol pasklidus po Joniškio apylinkes srutų kvapams bus galima kreiptis į artimesnę instanciją – Kvapų komisiją. 

 

Sukruto padėtį taisyti ir pati bendrovė. Beje, ar tik ne šis paklausimas išprovokavo „Idavang“ aktyvumą liepos pabaigoje ir spalio pradžioje informuoti portalo skaitytojus apie gerėjančią padėtį „Sidabros“ kiaulių komplekse. Ypač pradžiugino spalio mėnesio pranešimas, kad iš keturių oro filtrų du jau veikia, o iki metų pabaigos bus sumontuoti ir kiti du. Jei ne biurokratiniai barjerai, tai  visas šis reikalas galėjo įsisukti ir greičiau. Bet vis tiek tenka džiaugtis, kad kitų LR Seimo narių paklausimai gal kur ir užsiguli, o mūsiškio – kaip ledlaužis iriasi pirmyn. Ir nors Šiaulių apygardos prokuratūra atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones teisme, bet šis paklausimas nepraėjo be pėdsakų. 

 

Dar kartą atkreiptas visų atsakingų institucijų dėmesys į egzistuojančią problemą, suaktyvinti bendrovės „Idavang“ aplinkosauginiai darbai, įkurta Kvapų komisija, pagaliau išsiaiškinta, kad ir šiais laikais be raštiško skundo ne kažin ką ir pasieksi. Pasak Vitalijaus Gailiaus, stebina atsakingų institucijų elgesys – prokurorams pastarieji pareiškė, kad nuo 2016 metų dėl blogo kvapo nebuvo gauta skundų. O juk dar pernai pilietiški joniškiečiai rinko protesto parašus, ne kartą varstė minėtų institucijų duris siekdami išsikovoti sveikesnę aplinką. Ir tų institucijų darbuotojai – joniškiečiai. Gyvenantys šalia mūsų ir stebinantys savo abejingumu. Atrodo, kad atsisėdus į valdišką krėslą srutų dvokas ėmė juos lenkti. 

 

Kodėl mes iki šiol gyvenome nemalonių kvapų apsuptyje, geriausiai iliustruoja Šiaulių apygardos prokuratūros nutarimas. Ten sakoma, kad nėra pagrindo kreiptis į teismą siekiant naikinti įmonei leidimus veiklai, nes kompetentingos institucijos pradėjo vykdyti joms priskirtas funkcijas. Įsiklausykite, pradėjo vykdyti. Vadinasi, kvėpavome srutų tvaiku, nes atsakingos rajono institucijos sėdėjo rankas sudėjusios. O mes iš biudžeto joms dar ir algą mokėjome.  

 

Kadangi biurokratiniai bruzgynai su visomis savo plonybėmis portalui nėra pernelyg žinomi, tad nutarėme LR Seimo narį Vitalijų Gailių patikrinti iki galo, t.y. įsitikinti, ar tikrai po įvairias institucijas pusmetį keliavo tas jo paklausimas. Galbūt seniai gautas atsakymas, tik užsimetė tarp krūvos įvairiausių dokumentų. O štai mes ėmėme ir priminėme. Pasirodo, ne. Tik spalio 15-ąją Šiaulių apygardos prokuratūra priėmė nutarimą dėl viešojo joniškiečių intereso gynimo. Taigi niekur Seimo narys Vitalijus Gailius nesumelavo ir nieko nepamiršo. Todėl portalas manojoniskis.lt ilgai nesvarstęs nusprendė, kad su tokiu politiku į žvalgybą eitų.   

 

Pabaigai dar vienas pastebėjimas. Spalio pabaigoje viešoje erdvėje pasirodė informacija, kad Sveikatos apsaugos ministerija rengia naujas Kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisykles, kuriomis norima net 4 kartus sumažinti leidžiamą kvapo koncentracijos ribinę vertę pastate ir 40 metrų aplink jį. Šiuo metu leistina kvapo ribinė vertė yra 8 europiniai kvapo vienetai. Siūloma nustatyti 2 europinius kvapo vienetus. Tai rodo, kad norima gerokai griežčiau kontroliuoti iš fermų sklindančių kvapų koncentraciją. Sutapimas tai ar LR Seimo nario Vitalijaus Gailiaus inicijuoto joniškiečių viešojo intereso gynimo subrandintas vaisius  belieka tik spėlioti. Bet žinia vis tiek gera.

 

Kazimieras Šatas

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai