2019-02-22, penktadienis, 16:43.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:24, leidžiasi 17:38, dienos ilgumas 10:14.

Mokytoja Laima Kurauskienė surado knygnešio Mato Slančiausko JAV gyvenančius giminaičius

2018-02-09, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Mokytoja Laima Kurauskienė surado knygnešio Mato Slančiausko JAV gyvenančius giminaičius

Ar kada susimąstei, kodėl mūsų mokykla pavadinta tautosakininko ir knygnešio Mato Slančiausko vardu? Koks jis buvo žmogus? Kokia buvo jo šeima? Kuo jis domėjosi?

 

Tokius klausimus 6b klasės mokiniai uždavė man pernai Mato Slančiausko savaitės renginių metu. Supratau, kad vien trumpos biografijos ir sausų faktų Z kartos vaikams neužtenka, reikia ieškoti platesnių atsakymų. Socialiniame tinkle Facebook radau rašytojos Susan Olsen paskyrą, kurioje buvo paminėta, kad ji yra vieno iš Lietuvos knygnešių proprovaikaitė. Parašiau p. Olsen ir paklausiau, ar tas knygnešys ne Matas Slančiauskas? Atsakymo laukti ilgai neteko - žinutėje nušvito lietuviškas žodis: „Labas. Esu Mato Slančiausko proprovaikaitė.“

 

 

Žodis po žodžio, žinutė po žinutės, ir mano dėlionės detalės susidėjo į vientisą paveikslą. Matas Slančiauskas - tautosakininkas ir knygnešys, giminės pasakojimuose minimas kaip didvyris, kovojęs su carinės Rusijos spaudos draudimu, gynęs ir mylėjęs lietuvių kalbą. Puikus pokštininkas, dievinęs vaikus ir pats užauginęs 4 dukras: Kristiną, Elžbietą, Anelę ir Jadvygą. Mato Slančiausko dukra Jadvyga augino dukterį Kristiną, su kuria 1906 metais emigravo į JAV. Užaugusi Kristina ištekėjo už lietuvių kilmės gydytojo Jono Stanislovavičiaus. Jie susilaukė 4 sūnų: Pauliaus, Artūro, Eugenijaus ir Roberto. Būtent Robertas ir yra p. Susan Olsen tėvas. Mano domėjimasis Mato Slančiausko gyvenimu labai sujaudino p.Susan ir jos tėtį, kuris, būdamas garbingo amžiaus, rado senus Mato Slančiausko užrašus ir išvertė jo pasakas į anglų kalbą. Ponas Robertas noriai pasidalino savo šeimos pasakojimais apie garsųjį prosenelį. Būtent jis prisiminė, kad Matas Slančiauskas mylėjo savo dukras, buvo tikras linksmų istorijų pasakojimo meistras.

 

 

Ponia Susan mielai pasidalino savo šeimos fotografijomis ir net laiško, kurį Matas Slančiauskas rašė savo dukrai, fragmentais. Netrukus mokyklą pasieks ir JAV išleista Mato Slančiausko pasakų knyga, kurią į anglų kalbą išvertė ponas Robertas. Tai ypatinga dovana iš Mato Slančiausko šeimos rankų mūsų mokyklai jubiliejaus proga.

 

 

Esu dėkinga savo šeštokams už iškeltus klausimus. Be jų vargu ar būčiau ryžusis ieškoti Mato Slančiausko giminių. Tikiu, kad mano pasakojimas bus įdomus ne tik mano auklėtiniams, bet ir visai mokyklos bendruomenei.

 

 

Anglų kalbos mokytoja Laima Kurauskienė

M.Slančiausko progimnazijos nuotr.

 


REKLAMA


 

Taip paprasta dar nebuvo!

 

Turi savo verslą ar galvoji apie jį? – pradėk nuo idėjos ir spaudos darbų, nes dabar užsakyti kokybiškas vizitines korteles ar skrajutes gali tiesiog internetu. 

 

3 lengvi žingsniai iki spaudos užsakymo:

 

1.       Eik į e-spaustuvę www.klik.lt

2.       Pasirink reikiamo gaminio parametrus

3.       Įsikelk savo maketą, užsakyk ir lauk savo siuntinio!

 

Neturi maketo? Nesijaudink. Viską rasi čia. E-spaustuvės dizaineriai pasirūpino lengvai pritaikomais ir profesionaliais dizaino šablonais tavo verslui.

 

E-spaustuvėje KLIK viskas paprasta, o jei turėsi klausimų, visada pagelbėsime telefonu: 8 37 333 000 arba el. paštu info@klik.lt

 

 

Išbandyk: www.klik.lt

 


REKLAMA


 

SVERIAME JŪSŲ KIEME

 

 

Parduodame baltarusiškus durpių briketus, plautą akmens anglį, beržo pjuvenų briketus, medžio granules. Atvežame. Sveriame Jūsų kieme. Taip pat parduodame malkas: rąsteliais, kaladėmis, skaldytas – uosinės, ąžuolinės, beržinės, alksninės, juodalksnio, mišrios. Kaina nuo 19 eurų. Atvežame.

 

Užsakymai priimami tel. +370 679 08900, +370 672 77720

 


REKLAMA


 

Buitinė technika iš Vokietijos

 

    

 

Parduodame įvairių dydžių šaldytuvus ir šaldiklius, įmontuojamus šaldytuvus į baldus, indaploves, skalbimo mašinas, tame tarpe ir įkraunamas per viršų, montuojamas į baldus ir nemontuojamas indaploves, elektrines virykles ir orkaites, džiovyklas skalbiniams džiovinti.

 

Buitinė technika garsių firmų: AEG, Amica,Bauknecht,Whirlpool, Bosch, Electrolux,Siemens, Privileg, NEF. Suteikiame garantiją.

Buitinė technika nauja su nežymiais transportavimo pažeidimais arba naudota. Reikalui esant, atvežame.

 

Šiauliai, tel. 8685 48611

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?