2018-05-24, ketvirtadienis, 14:56.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:58, leidžiasi 21:31, dienos ilgumas 16:33.

Pasaulį nuo bado gelbės mechaninės bitės?

2017-03-19, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Pasaulį nuo bado gelbės mechaninės bitės?

Gausus cheminių trąšų ir pesticidų naudojimas dalyje pasaulio regionų, ypač Kinijoje, išprovokavo masinę bičių žūtį, o kartu ir derliaus sumažėjimą bei kai kurių žemės ūkio įmonių bankrotą. Dėl skirtingų gamtinių sąlygų dirbtinis bičių veisimas norimų rezultatų bent jau šiandien neduoda. O kadangi trečdalis žmonijos vartojamo maisto priklauso nuo bičių veiklos, vienintelis kelias išsaugoti agrarines kultūras –  apdulkinti jas rankiniu būdu. Taigi tai, kas anksčiau vyko savarankiškai ir nepastebimai, dabar neapseinama be daug pastangų reikalaujančio žmogaus darbo.

 

Antai Kinijos Sičuano provincijoje tūkstančiai žmonių lipa į medžius, kad su teptuku iš vištos plunksnų apdulkintų kiekvieną žiedlapį atskirai. Harvardo universiteto mokslininkai, vadovaujami Robert Wood, šį monotonišką procesą bando automatizuoti ir tokiu  būdu padėti bičių stygiumi besiskundžiantiems regionams. Mokslininkai kuria miniatiūrinį  skraidantį  robotą RoboBee. RoboBee bus autonominis  mechanizmas sveriantis mažiau nei vieną gramą. Robotas turės įveikti silpno vėjo pasipriešinimą, skraidyti tarp šakų ir lapų, apdulkinti žeidus, įsimindamas kurį iš jų jau apdulkino.

 

Kol kas iš roboto nereikalaujama rinkti žiedadulkių. Tai sudėtingas miniatiūrinis mechanizmas, turintis variklį, platų rinkinį sensorių, maitinimo bateriją, čipą ir belaidį ryšio modulį, užtikrinantį valdymą iš serverio.  Be to robotui reikalinga programinė įranga. Pasak mokslininkų, tai ilgalaikis projektas – jo realizavimui prireiks 10-15 metų. Būtina tobulinti roboto komunikacines galimybes, baterijų talpą didinti ir pan. JAV nacionalinis mokslo fondas projekto įgyvendinimui skyrė 10 mln. dolerių.  

 

Kazimieras Šatas

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Kokias prekes dažniausiai perkate Šiauliuose?