2019-04-19, penktadienis, 05:38.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:06, leidžiasi 20:27, dienos ilgumas 14:21.

Peticija poliklinikos vadovei su šou verslo elementais (1)

2018-10-27, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Peticija poliklinikos vadovei su šou verslo elementais

Šiais laikais nėra populiaru valdiškame poste sėdinčio asmens pusę palaikyti, tačiau ne visada juoda yra juoda, o balta – balta. Tad kad ir kaip būtų kai kam apmaudu paskubomis suregztas skandalas kartais ima ir subliūkšta. Mintyse čia turime rajono spaudoje, o ir portale manojoniskis.lt,  skelbtą informaciją apie rajono Tarybai įteiktą peticiją dėl Joniškio poliklinikos vadovės Linos Martinaitienės vadovavimo  stiliaus ir veiksmų, kurie verčia iš darbo pasitraukti perspektyvius specialistus. Ir nors tądien tai buvo skaitomiausia portalo publikacija, tačiau joniškiečių atsiliepimų sulaukta nedaug. O kadangi negausiuose atsiliepimuose šmėstelėjo mintis, kad čia kalba pavydas ir kerštas, portalas manojoniskis.lt nutarė pašnekinti ir pačią Liną Martinaitienę. 

 

Naujos Joniškio poliklinikos vadovės Linos Martinaitienės garbei reikėtų pasakyti, kad ji iškart atmetė į šalį bet kokius asmeniškumus ir bandymus peticijos faktą paversti  pavydo ar keršto protrūkiu.

 

– Su niekuo aš nekonfliktuoju, – sakė poliklinikos vadovė. – Todėl man įdomu, kaip atsirado šita peticija, kurioje iš 97 parašų nėra nė vieno poliklinikos darbuotojo parašo. Ir dar. Nors peticijoje vienu iš įvardintų adresatų esu aš, bet toji peticija man nebuvo įteikta.

 

Vienok ta peticija egzistuoja, vadinasi, kažkas ją suorganizavo, kažkam jos labai reikėjo. Antraip argi būtų joje pasirašę tie, kuriems poliklinikos darbo specifika net per penkis patrankos šūvius tolima. Šitai paaiškėjo perskaičius „Joniškio dienų“ publikaciją, kurioje po mini apklausos rašoma, kad peticiją pasirašė ir garbaus amžiaus moteriškė, kuriai žmogus  išaiškinęs, kad su odontologe ir kitais buvo susidorota. O kiek dar yra tokių, kuriems buvo išaiškinta, bet į mini apklausą nepateko? Iš tos pačios publikacijos ir įteiktos rajono Tarybai peticijos aiškėja, kad didelis šurmulys kyla apie iš darbo išėjusią odontologę. Pasak poliklinikos vadovės L. Martinaitienės, jaunos ir perspektyvios odontologės ji neatleidusi, pati išėjusi iš darbo. Įstaigoje ji turėjo pilną etatą, tad reikėtų pastarosios ir klausti, kodėl ji nusprendė  poliklinikoje nebedirbti. 

 

Portalo manojoniskis.lt  žiniomis, odontologo paslaugos Joniškiui reikalingos, tad minima specialistė  be darbo tikrai neliks. Juolab, kad iki tol dirbo ir  kitur. Svarbu, kad tik noras Joniškyje dirbti neprapultų. Tačiau peticijoje kalbama ne vien apie odontologę, tad bandau aiškintis  peticijos teiginį, kad iš darbo verčiami pasitraukti perspektyvūs specialistai. Nurodomas net tikslus skaičius – 13, tarp kurių du gydytojai. Pradedu lenkti pirštus: vienas gydytojas – jauna ir perspektyvi odontologė, apie kurią jau kalbėjome. O kitas? Kitas, pasirodo, garbingo 70 metų amžiaus gydytojas, taipogi savo noru išėjęs iš darbo. Su visa pagarba minimam gydytojui ir padėka už atiduotus metus rajono žmonėms, perspektyviu jau kažin ar galima jį laikyti?  Tad peticiją surašiusiųjų netikslumas įneša nereikalingos painiavos. O jei ir toliau apsimestume nieko nesuprantančiais, tai be vargo galėtume traktuoti, kad į perspektyvių specialistų tarpą pateko ir poliklinikos santechnikas, ir elektrikas, ir  dar visa eilė aptarnaujančio personalo. Kažin ar Joniškio poliklinika numirtų neturėdama kokio nors ūkio dalies darbuotojo, o kai nebus iš ko mokėti  atlyginimų, tuomet  paskutinioji jau tikrai ne už kalnų bus. Tokių pasvarstymų vedamas, vėl kalbinu poliklinikos vadovę Liną Martinaitienę. 

 

– Kaip čia yra su tais etatų mažinimais? – klausiu.

 

– Šiais laikais visi priversti skaičiuoti. Yra tokių atvejų, kai poliklinikai labiau apsimoka paslaugas pirkti nei tam tikslui išlaikyti etatą. Kodėl, pavyzdžiui, mums įsikandus laikytis  darbų saugos specialisto, kai tas paslaugas galime nusipirkti iš atitinkamų įmonių. Ir  tai kainuos žymiai mažiau nei etato išlaikymas. Kam poliklinikai personalo  inspektorius, jei tą darbą puikiausiai gali atlikti sekretorė?

 

Užginčyti tokios logikos niekaip negali. Vadovas privalo skaičiuoti. Nes pasaulis, dejà, grįstas ne vien gerais norais. Ir praeityje išpūstais etatais. Norom nenorom straipsnio autorius priverstas prisiminti studijų laikų kurso draugę, šiuo metu sėkmingai besidarbuojančią Islandijoje. Karts nuo karto per facebook mes pabendraujam. Moteris dirba valymo kompanijoje, kurios paslaugomis naudojasi ligoninės, privačios poliklinikos, parduotuvės, kavinės, nes taip visiems pigiau. Tad jei tokiu keliu eina visas pasaulis, kuo mes kitokie? Tai viena. O antra, labai jau skambiai peticijoje raginama imtis kuo skubesnių priemonių užkertant kelią rajono medicinos ateities žlugdymui. Kai rajone trūksta gydytojų, kiekvieno specialisto netektis liūdina. Bet ar reikia dėl to kaltinti įstaigos vadovą, nepateikiant konkrečių tos apkaltos motyvų? Kad žmogus savo noru išėjo iš darbo, dar ne motyvas peticijai rašyti. O jei už to slypi kitos priežastys, kodėl tada jas slėpti? Susidaro įspūdis, kad peticiją pasirašiusieji tiki, jog tikrintojai vis tiek ką nors suras. Privalo surasti, nes jeigu nesuras, tai anot peticijos autorių „taip žlugdoma sveikatos priežiūros sistema yra suderinta su savivaldybės atsakingais asmenimis“. Va ir sukitės dabar tie „savivaldybės atsakingi asmenys“ kaip išmanot, kai nuosprendis rinkimų išvakarėse jau iš anksto paskelbtas. Tiesą sakant, tiems „savivaldybės atsakingiems asmenims“ ir nereikės suktis, nes peticijų komisiją sudaro rajono tarybos nariai. Kaip pastarieji pirmadienį nuspręs, taip ir bus. O nuspręsti jie gali įvairiai – sudaryti tyrimo komisiją arba net visai nereaguoti į peticiją, kurioje yra netikslumų bei L. Martinaitienės nuomone Peticijų įstatymo pažeidimų.

 

Pokalbio pabaigoje man vis dėlto parūpo išsiaiškinti, kaip gi rajone savomis rankomis žlugdoma medicinos ateitis. Tad poliklinikos vadovės Linos Martinaitienės dar kartą paklausiau:

 

– Ką tokio padarėte, kad, pasak peticijos autorių, rajono sveikatos apsaugai iškilo pavojus?

 

– Jokių ypatingų darbų nenuveikiau. Be jau minėtų etatų optimizavimo ir racionalaus lėšų panaudojimo, pasistengiau, kad poliklinikoje atsirastų kasos aparatai, per kuriuos mūsų klientai atsiskaito už paslaugas. Nuo Naujų Metų poliklinika privalės prisijungti prie e.sveikatos sistemos, tad be gydytojų darbo vietų kompiuterizavimo mums niekaip neišsiversti. Juolab, kad kitų rajonų poliklinikos jau seniai vykdo pacientų internetinę registraciją. Tai patogu ir pacientams, ir gydytojams. Pagaliau tai laikmečio reikalavimas. Nejau mums vis dar popierine apskaita vadovautis?  Tokia tad tų trijų mėnesių darbų pradžia. Ir dar kartą pakartosiu, konfliktų su darbuotojais tikrai nėra. Su buvusiais darbuotojais atsiskaityta įstatymų numatyta tvarka, pretenzijų nesulaukiau. 

 

Iki pirmadienio liko laukti visai nedaug. Štai tada rajono peticijų komisija ir nuspręs tos peticijos likimą. Tik kaip pranešti peticijos iniciatoriams apie tą nuosprendį, kai šalia pavardžių nėra jokių kontaktinių duomenų?  Kažkaip neskaniai kvepia ta peticija…

 

Kazimieras Šatas

 
 
Contact form

 

Eugenijus 2018-10-28 00:13:07 IP: 188.69.210.168

Stora boba kiaule pjovė į pirštelį isipjovė..

Šios dienos vardadieniai