2019-03-20, trečiadienis, 23:40.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:20, leidžiasi 18:30, dienos ilgumas 12:9.

Popietė rašytojos Jolitos Skablauskaitės atminimui

2018-04-15, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Popietė rašytojos Jolitos Skablauskaitės atminimui

Joniškio turizmo ir verslo informacijos centre Žiemgalos Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus ir Meno mylėtojų sekcijos „Mūzų prisilietimas“ nariai pakvietė į literatūrinę popietę „Tarp realybės ir fantazijos“, skirtą rašytojos  Jolitos Skablauskaitės atminimui.

 

Kovo 10 dieną netekome ypatingos asmenybės, septynių romanų, kelių apsakymų ir apysakų bei poezijos rinkinių autorės, dailininkės, menotyrininkės Jolitos Skablauskaitės, kuri mūsų tarpe gyveno kaip kitos prigimties būtybė, trapi ir efemeriška lyg elfas, talentingai kūrusi nepaprastą kerų, magiškų apžavų kupiną literatūrą.

 

Rašytojos kraštietės paminėjimo popietėje dalyvavo Jolitos giminės, literatai, kaimynai bei ją pažinojusieji. Savo prisiminimais pasidalino dažnai Jolitai buityje padėdavusi poetė Regina Briedytė. Ji papasakojo istoriją, kaip su Jolita pirko dviratį. Tik tuo viskas nesibaigė – Jolita nesuprato net, kaip pripūsti dviračio padangas. Reginos nuomone, tokiam žmogui kaip Jolita, kada ji rašydavo savo romanus Kuisių kaime, žemiškieji rūpesčiai tapdavo svetimi ir nutoldavo. Baigdama prisiminimus Regina perskaitė savo eilėraštį, parašytą, kai Jolita iškeliavo į Anapilį.

 

Su epizodais iš rašytojos gyvenimo supažindino Danutė Žigulienė – aistringa kraštietės kūrybos gerbėja. Taip pat ji perskaitė keletą Jolitos kūrybos   eilėraščių. 

 

Įdomius epizodus iš Jolitos vaikystės susirinkusiems vaizdingai pasakojo jos pusseserė, juristė Laisvė Aleknavičienė. Jau ir vaikystėje Jolita visiems sakydavusi, kad bus rašytoja ir su kreida ant rūkyklos sienų rašydavo lotyniškas sentencijas, o jas nuplaudavo lietus. „Pas tetą Viktoriją būdavo ir geltoniosios literatūros, tai mudvi išpūtusios akis žiūrėjome, kuo tos knygos skiriasi nuo kitų, kurias mums duodavo skaityti. Kai dėdė Jonas, Jolitos tėtis, švelnus ir santūrus žmogus, slapta klausydavosi Amerikos balso, tada leisdavo mums žaisti ant aukšto, kur grožėdavomės pro stogo plyšius prasiskverbusios saulės   nutviekstais voratinkliais - būsimomis Jolitos kūrinių dekoracijomis. Be to Jolita savo bendraamžius mėgdavo šiurpinti savo išgalvotomis istorijomis“.

 

Joniškio literatų klubo „Audruvė“ atstovai Angelė ir Vytautas Antanaičiai pateikė po keletą prisiminimų.

 

Renginyje kalbėjusi literatūrologė Ilona Osipova yra viena iš nedaugelio, kuri  perskaitė absoliučiai visus rašytojos kūrinius. Jai ne kartą būnant žurnaliste teko imti interviu iš Jolitos ir tada ji į rašytoją pažvelgė kaip į unikalią asmenybę. Ilona taip pat bendravo ir su mama Viktorija, labai apsiskaičiusia bei išprususia moterimi. Mama ir buvo ta versmė, kurios dėka Jolita tapo rašytoja bei dailininke.

 

Ilona ir grupelė literatų, kiekvienais metais rugsėjo 20 dieną važiuodavo švęsti  Jolitos gimtadienio į Kuisių kaimą, po to rašytoja išvažiuodavo pusmečiui į Vilnių - „į karcerį“, kaip sakydavo pati Jolita. Jolitos matomas gyvenimas buvo padalintas tarp Vilniaus ir Kuisių, o literatūrinis gyvenimas apėmė daugelį amžių ir daugelį personalijų nuo vargšo iki turtuolio.

 

Įdomų faktą pateikė Kudulis Andriejus, kuriam teko tikrinti elektros skaitiklius Kuisių kaime. Tik įėjęs į kambarį jis paklausė sutiktos moters apie  išnaudotą elektrą. Kadangi ta kalbinta moteris negalėjo nieko tikslaus pasakyti, nes žiemas leisdavo Vilniuje, vyriškiui pasirodė,  kad jis bendrauja su nežemiška būtybe,  ir tik vėliau sužinojo, kad tai buvo rašytoja Jolita Skablauskaitė. 

 

Meno mylėtojų sekcijos „Mūzų prisilietimas“ narė Bronislava Petniūnaitė

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 
 
 
 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai