2019-02-23, šeštadienis, 10:56.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:21, leidžiasi 17:40, dienos ilgumas 10:18.

Povilas Mikalajūnas: jautiena ir karviena skiriasi kaip diena ir naktis

2018-06-12, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Povilas Mikalajūnas: jautiena ir karviena skiriasi kaip diena ir naktis

Nusipirkus prekybos centre jautienos gabalą, labai realu, kad ši mėsa nebus nei skani, nei minkšta, nes iš tiesų valgysite karvieną. Ūkininkai tikina, kad geriausia jautiena dažniausiai išvežama iš Lietuvos, nes mums ji tiesiog per brangi.

 

„Jautiena skaitysis, jei ir karvę dešimties metų papjausi. Lietuvoje yra kaip – papjauni karvę, parduotuvėj tai tampa jautiena. Parodykit, kuris prekybos centras parašė, kad karvieną pardavinėja. Aš dar tokio nemačiau. Visi sako jautiena. Jautiena – gerai. Bet tai yra mėsinio galvijo mėsa ir ji yra brangi. Ir Lietuvos parduotuvėse jų beveik nėra. Anksčiau prekiavo, bet projektas nutrūko“, – tikina ūkininkas V. Lapinskas.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus valstybinė maisto produktų inspektorė Viktorija Septilkienė pripažįsta, kad niekas neįpareigoja pardavėjų nurodyti, jog jie prekiauja karviena.

 

Pagal teisės aktų reikalavimus visų galvijų, nepriklausomai nuo jų lyties, mėsa vadinama jautiena“, – teigia V. Septilkienė.

 

Pasak specialistės, atsižvelgiant į galvijų produktyvumo savybes, jie skirstomi į mėsinius, mėsinius-pieninius ir pieninius galvijus: „Mėsiniai galvijai to paties amžiaus pieninių veislių galvijus visada pralenkia savo gyvąja mase ir didesne mėsos bei riebalų išeiga. Lietuvoje mėsai auginami mėsinių veislių galvijai, tačiau skerdyklose skerdžiami tiek mėsinių, tiek ir pieninių veislių galvijai.“

 

V. Lapinskas sutinka, kad iš šios informacijos išvadų daryti nevertėtų: „Karviena tinkama mėsos gaminiams, labai puikus dalykas. Dešros, visi rūkyti gaminiai, jiems turi būti kuo senesnė mėsa, tuo geriau ji susistovi. Bet yra veislė išvesta pienui ir veislė išvesta mėsai. Žmonės kelis šimtus metų dirbo, kad išvestų tokias veisles. O visus pieninius galvijus po to parduoda mėsai. Klausimas, ką iš jų daro. Prastesnė mėsa eina šunų maistui, dešroms,  pusfabrikačiams.“

 

Lietuvos, Europos ir Pasaulio barbekiu čempionatų dalyvis joniškietis Povilas Mikalajūnas tikina, kad jautiena ir karviena skiriasi kaip diena ir naktis. „Įsivaizduokit, jeigu viena karvė per parą duoda 15 litrų pieno. Tai karvei duodamas pats geriausias pašaras ir pats geriausias chemikalas. Purškiami kukurūzai, ten dedami specialūs dalykai, duoda kuo daugiau baltymų, kad iš jos išsunkti viską, kas galima. Tai ta karvė geriausiu atveju ištempia penkis sezonus. Ir kas iš jos lieka? Koks gali būti geras maistas iš jos? Kai ji maitinta, kad kuo daugiau duotų pieno, o net kaulų nebėra sveikų. Kiek iš jos atimama nenatūraliu būdu“, – sako P. Mikalajūnas.

 

Pasak pašnekovo, norint gauti tikrai geros jautienos, ją reikia pirkti tiesiai iš mėsinius galvijų augintojų arba iš specializuotų mėsos parduotuvių. Jis pabrėžia, kad jei jautienos kilogramas kainuoja 10 eurų, greičiausiai tai bus karviena, nes tikra jautiena yra kur kas brangesnė.

 

Mėsinių galvijų kainos yra tikrai nemažos. Tikrai ne tokios, kokias matome prekybos centruose. Vien supirkimo kaina pas ūkininkus yra virš 4 eurų. Ir kai tu žinai, kokios kainos yra pas ūkininkus, ir kai matai, kad prekybos centre už tokias pačias kainas jau pagamintas dalykas parduodamas, logiškai supranti, kad tai ne tas, kas  sakoma. Jautienos kumpio ar mentės kilogramas kainuoja maždaug 10 eurų, brandintos mėsos kepsniams kaina prasideda nuo 25 eurų, išpjova – mažiausiai 35 eurai, o šonkaulių kainos prasideda nuo maždaug 8 eurų. Jei jautieną randate gerokai pigiau, didelis šansas, kad tai nebus mėsinio galvijo mėsa. Yra ir dar vienas būdas apsidrausti, kad neapsigautumėte pirkdami jautieną. Pagal juslines mėsos savybes, raumeninio ir jungiamojo audinio bei riebalų kiekius, spalvą, konsistenciją, galima spręsti apie mėsos maistinę vertę. Pieninių, o ypač vyresnio amžiaus galvijų mėsa gali būti tamsesnė, sausesnė ir kietesnė, nes labiau išsivystęs jų raumeninis audinys.

 

Paruošė manojoniskis.lt

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 
 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?