2020-07-08, trečiadienis, 04:15.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:54, leidžiasi 21:51, dienos ilgumas 16:56.

Puodų namas Žagarėje – meno kūrinys yra svarbiau už drobę

2017-02-10, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Puodų namas Žagarėje  – meno kūrinys yra svarbiau už drobę

Praėjusios vasaros pabaigoje nemažai Žagarės lankytojų jautėsi nuliūdinti. Kodėl? Nes nepamatė to, dėl ko ir suko pro atokų šiaurinės Lietuvos kultūros židinį. Vietinio menininko Edmundo Vaičiulio būstas tąkart atrodė kaip dauguma paprastų pasaulio namų, nors prieš tai jį puošė tūkstančiai puodų, kitų metalinių virtuvės rakandų.

 

Keliauninkai gali džiūgauti, nes dar iki Kalėdų žagarietis Edmundas Vaičiulis prikalė  ant sienų ir stogo visus iki vieno puodus, kuriuos neseniai buvo nukabinęs. Daugybę metų Muse pravardžiuojamo E.Vaičiulio namas traukia turistus lyg magnetas. Galima sakyti, kad šiose apylinkėse tai antras pagal populiarumą turistinis objektas po Kryžių kalno. Šiandien jau niekas nepasakys, kada tiksliai Musė prikalė ant savo namo pirmąjį puodą. Pats menininkas išsisukinės – sakys, kad tai žmonos sumanymas.

 

Musė tvirtina, kad nukabinti puodus liepė ne kas kitas, o žmona: „Kiauros sienos, vėjai pučia. Žmona sakė paliks, jei nesutvarkysiu. Nejuokauju. “

 

Pokštai padeda gyventi

 

Vaikai bandė skaičiuoti, kiek ant namo yra įvairiausių metalinių rakandų. Suskaičiavo iki 2500 ir pametė skaičių. Jų tikrai yra daugiau ir vis daugėja. Jei esate apsėstas fobijų, Musė pasakys, kad puodai labai gerai apsaugo nuo ateivių invazijos, o gal ir nuo šnipinėjimo iš palydovų.

 

Jei mėgstate istoriją, namo savininkas primins, kad čia kadaise gyveno Žvelgaičio kalną supylę milžinai. Netikite? Štai net jų šaukštas yra išlikęs – milžiniškas. Tai juokdarys, kuris subtiliai parodo tiesą, pasinaudoja tuo, kad namas sulaukia daug dėmesio. Musė yra vietinis menininkas, pramaniūgas, linksmintojas ir tas juokdarys, kuris subtiliai parodo tiesą. Jis kartais pasinaudoja tuo, kad namas sulaukia daug dėmesio. Kartais pastato kokį transparantą. Neseniai čia stovėjo užrašas „Lietuvi, neskųsk lietuvio“. O kiek anksčiau ragino storą ir turtingą Europą duoti Ukrainai ginklų. Menininkas žino, kad Ukraina grumiasi su nelygiu priešu – kuo gali, tuo jai ir padeda. Per vieną Žagarės vyšnių festivalį jis šventinėje mugėje pardavinėjo medinius šaukštus ir siūlė praeiviams atrakciją – pagulėti tikrame karste. Šalia jo pastatytas kone keturių metrų aukščio kryžius su apvyniota Ukrainos vėliava. Ką reiškia ši neįprasta kompozicija? Menininkas tik gūžtelėjo pečiais: „Atsigulkit ir suprasit kiekvienas savaip. Ką aš žinau, ką tai gali reikšti tau.“

 

Pirma dažniausiai į galvą šovusi mintis gulėjusiems – jei nori kariauti, pagulėk karste, gal praeis. Smalsuolius menininkas šiurpino, kad jaunystėje vertėsi kapų plėšikavimu. Tai vieną karstą sau pasiliko. Kas svarbiau – drobė ar kūrinys? Musė yra menininkas, kurio dažnai privengia net vietos politikai. Jie žino, kad tai laisvos sielos žmogus, galintis iš kelmo išdrožti tai, dėl ko valdžios povams gali tekti raudonuoti. Kartą buvo pastatęs stulpą su nuorodomis į alkoholio „taškus“  Žagarėje.  Stulpo greitai neliko. O po to atsirado priekaištaujančių, kad jo puodai gadina Žagarės miestelio vaizdą.

 

Niekas nedrįso jų nukabinti ar vogti. Mat Musė savo kieme turįs rūsį – kalėjimą, kuriame laiko visokius prasikaltėlius. Na, jei tai ir melas, tačiau Vasario 15-osios vidurnaktį Musė visus sukiša į ledinį vandenį. Tai faktas. Tiesa, prieš tai leidžia išsikaitinti pirtyje. Tokiomis legendomis apipintas namas vasarą būna lankomas vos ne kaip Kryžių kalnas. Mokiniai atvyksta autobusais. Smalsuoliai sustoja ir beldžiasi į duris, prašosi įleidžiami, fotografuojasi. Puodų namas tapo tarptautiniu reiškiniu, įtrauktu į aplinkinių šalių turizmo vadovų objektų sąrašus. Puodų namas tapo tarptautiniu reiškiniu, įtrauktu į aplinkinių šalių turizmo vadovų objektų sąrašus. Kodėl Musė taip elgiasi? Menininko žodžius reikia klausytis labai įdėmiai. Tarp pokštų kartais galima įskaityti tikrų išminties lobių: „Esu vietinės reikšmės pajacas – kažkas juk turi nuleisti garą. Gyvenimas yra labai trumpas nuotykis. Jei vien tik dirbti kažkokį darbą – nėra jokios prasmės.“ Tikriausiai toks Musės požiūris užkrečia ilgam. Ne vienas pradėjo stresuoti ir klausinėti – ar jau Puodų namo nebebus? Ar puodai vėl bus uždėti atgal? E.Vaičiulis paaiškina, kad namas yra tik drobė, o puodai ant jo – meno kūrinys. Šis kūrinys daro žmonėms poveikį, skatina juos nusišypsoti, atsipalaiduoti. „Kas svarbiau? Drobė, ar meno kūrinys? Man šiuo atveju yra viskas aišku. O jums? Kai namo sienos buvo gražios ir atnaujintos, žmonės stresavo. O dabar – vėl šypsosi“, – pasakojo puodų namo siela.

 

Drobė drobe, bet ar puodai negadina namo? Menininkas pakartoja savo frazę – tai kas svarbiau? Visa kita yra tik techniniai reikalai. Lietus triukšmingesnis, skylučių daugiau. Beje, Musė kiekvieną puodą yra pragręžęs, kad nesikauptų lietaus vanduo. Kitaip stogas tikrai įgriūtų. Juk susikauptų kelios tonos vandens.

 

Šaltinis: 15min.lt

 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai