2020-05-28, ketvirtadienis, 06:16.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:52, leidžiasi 21:37, dienos ilgumas 16:45.

Rinkiminiai triukai: kultūros centro direktorės komandiruočių benefisas, arba, ponai, ne tuo adresu kreipėtės (8)

2018-11-27, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Rinkiminiai triukai: kultūros centro direktorės komandiruočių benefisas, arba, ponai, ne tuo adresu kreipėtės

Niekam net į galvą nešautų mintis rašyti tokio straipsnio, jeigu prasidėjęs rinkiminis laikotarpis neapnuogintų mūsų tuštybės. Pasirodo, vardan valdiško posto nieko nereiškia uraganu praūžti pro kieno nors gyvenimą, paliekant kartais jame tik nuolaužų krūvą. O paskui dar ir pasakyti – nieko asmeniško, tik darbas.  Žinoma, galima pridurti: o ką tarybos nariui negalima domėtis, kaip naudojami Savivaldybės pinigai? Atsakymas paprastas: ir reikia domėtis, ir galima. Bet čia yra vienas niuansas: kol visko gerai neišsiaiškinai, nesiskelbk visam pasauliui, kad eini mušti vilko. Taip daro tik darželinukai, ir garbingo amžiaus sulaukę senoliai. Vieniems rajoną valdyti – per anksti, kitiems – per vėlai. Kažin į kurią grupę nusitaikė rajono savivaldybės biudžeto sergėtojai? Retorinį klausimą užduodu todėl, kad nuojauta šnibžda – to vilko greičiausiai ir šįkart nepavyks rasti. Ir štai kodėl. 

 

Pirma, imkit tuos 847 eurus, išleistus Joniškio kultūros centro direktorės Gerdos Norušaitienės 2 savaičių gastrolių po JAV su Nacionalinio kultūros centro suburtu choru išlaidoms apmokėti, ir nuskriskit iki Amerikos, po to su autobusu skersai išilgai šio žemyno pakeliaukit, dar lėktuvu iš Las Vegaso pasiekite Niujorką, už lėktuvo bagažą susimokėkite, ir šventai tikiu – namo grįšite su pasiskolinta gumine valtimi, besiirdami per šaltas Atlanto vandenyno bangas, nes tų pinigų nebeužteks atgaliniam lėktuvo bilietui. Negražu raustis po svetimą kišenę, bet kad jau toks triukšmingas reikalas, pabandėm išsiaiškinti, kokiais delikatesais ten lepinosi kultūros centro direktorė iš 848 eurų dienpinigių. Pasak Joniškio kultūros centro direktorės G. Norušaitienės, pasitaupant vienu prisėdimu buvo galima pavalgyti už 20 dolerių. O kadangi žmogaus organizmas reikalauja per dieną valgyti bent jau tris kartus, vadinasi, kaip tik nauja diena, taip 60 dolerių ir atia. Toliau jau skaičiuoju vienas: dvi savaitės – keturiolika dienų, keturiolika dienų dauginu iš 60 dolerių ir gaunu 840 dolerių. Čia direktorei turime pretenziją – nors priklausančių dienpinigių sumos ir neviršijo, bet vis tiek (atsiprašome gerbiamos G. Norušaitienės už sekantį žodį) suėdė keliom bulkutėm daugiau. O kad tų 20 dolerių sočiai pavalgyti ne visada pakako ir reikėjo iš savos piniginės prisidurti, anoks čia stebuklas – kultūra pas mus nuo seno mėgsta pustuščius pilvus. Viena tik  neaišku: kodėl jokio triukšmo nekyla, kai ta pati direktorė ir kiti kultūros darbuotojai perka iš savo atlyginimo visokius prizus renginiams? Įstatymiškai tai neįteisinta, bet apsilaižydami toleruojame, o kas įstatymiškai įteisinta – kabinamės į atlapus. 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojusiame naujame Darbo kodekse aiškiai pasakyta, kad kelionės išlaidos ir dienpinigiai privalo būti išmokėti 100 proc. Net norėdamas nebegali kaip anksčiau jų susimažinti. O jei susimažinsi – pažeisi įstatymą. Todėl logiškai galvojant, triukšmą sukėlusieji privalėjo užgulti ne Savivaldybę, bet nuvažiuoti į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos būstinę Vilniuje bei išdėti į šuns dienas savo bosus už tokį kvailą Darbo kodekso patvirtinimą su visom jo šimtaprocentinėm garantijom.

 

Portalas iš savo skaitytojų gavo ne vieną Joniškio kultūros centro direktorės G. Norušaitienės rašto kopiją, adresuotą savivaldybės tarybai bei administracijos Finansų skyriui, kur prašoma skirti papildomus 1400,00 eurų Kultūros centro veiklai užtikrinti. Kadangi esame ne kiemsargiai ir ant bet kokio numesto kaulo galvas pametę nepuolame, tad neskubėjome viešinti šio pareiškimo ir kartu su kai kuriais facebook vartotojais ploti rankomis, kad direktorė pravažinėjo centro pinigus ir dabar prašo papildomo įstaigos finansavimo. Pažadėjome skaitytojams išsiaiškinti. Geriau jau būtume nežadėję. O tai ir vėl teisybės šauklių nenaudai viskas išėjo. Mūsų supratimu, dengiant dalines G. Norušaitienės išvykos į JAV išlaidas, savivaldybė su įstatymu neprasilenkė. O jei neprasilenkė, tai koks skirtumas iš kokios kišenės buvo apmokėta. Vis tiek kelnės tos pačios. Jei rajono tarybos nariai bus išmintingi, gautą direktorės pareiškimą patenkins. Ir dar ačiū pasakys. Už ką? Truputį vėliau paaiškinsim. Dabar tik pastebėsime, kad  galima apeliuoti į lėšų trūkumą ir direktorę užmūryti į rūsį, iš kurio ji ir vadovautų kultūros centrui, o kas naujo dedasi pasaulyje, pasiskaitytų iš laikraščių. Mes tuo tarpu ir toliau galėtume virkauti, kad  Joniškis Dievo užmirštas kraštas, nes niekas čia nevažiuoja nei su investicijomis, nei be jų. Bet brangieji, to Joniškio, kad ir koks mielas jis mums būtų,  niekas pasaulyje dorai ir nežino.

 

Antra, rinkimų vajus ateina ir praeina, o kultūra kasdien kantriai neša savo kryžių, kartkartėmis pradžiugindama neeiliniais renginiais, primenančiais, jog esame ne tik lietuviai, bet dar ir joniškiečiai. Kad nepasirodyčiau giedantis vien tik ir savo mažos varpinės, paskambinau į Vilnių – tiesiai Lietuvos nacionalinio kultūros centro vadovui Sauliui Liausai. Pastarasis vadovauja ir minėtam chorui, kuriame dainuoja Joniškio kultūros centro direktorė G. Norušaitienė. Pašnekovas apie bręstantį mūsuose sukilimą buvo jau girdėjęs. Šalies mastu šiuo požiūriu mes pirmi tokie originalūs ir, atrodo, kad paskutiniai. Lietuvos nacionalinio kultūros centro vadovas Saulius Liausa apgailestavo, kad iki šiol kultūros vaidmuo šalyje dar nuvertinamas. Pasak jo, dažniausiai tautos pradeda bendradarbiauti būtent kultūros lygmenyje, kuris vėliau perauga į ekonominį bendradarbiavimą. Praktiškai taip nebūna, kad nieko vieni apie kitus negirdėję imtų ir pradėtų  investuoti svečioje šalyje arba užmegztų kitokius ekonominius ryšius. Prie kultūrinio tautų bendradarbiavimo prisideda ir Nacionalinio kultūros centro choras. Antai pernai Japonijoje apsilankęs choras gyveno mokykloje, kurioje būsimose Olimpinėse žaidynėse glausis Lietuvos sportininkai. Choristai supažindino vietinius su Lietuvos kultūros tradicijomis, pamokė lietuviškų žodžių. Tad į Olimpiadą atvažiavę lietuviai nebus šioje mokykloje sutikti, kaip nežinoma atogrąžų miškų gentis. Tokios išvykos ne tik skleidžia geras žinias apie Lietuvą, bet ir yra puiki profesinio tobulėjimo mokykla kultūros įstaigų vadovams, kur jie pamato įvairiose šalyse organizuojamų renginių „virtuvę“, pasidalina darbo patirtimi, parsiveža naujų pažinčių ir idėjų. Jokios paskaitos šito nepakeis. Keliaudami po vieną jie niekada tokių patirčių neįgys. O štai į chorą susibūrę šalies kultūros centrų vadovai ne tik neša mūsų kultūrą kitiems, bet mainais  turtina ir savo žinių bagažą. Pasaulis kasdien keičiasi, nejau mūsų kultūros centrų vadovams stovėti vietoje?

 

– Pas mus plačia burna kalbama, kad kitų rajonų kultūros centrų vadovai reprezentuojantys Lietuvą į koncertinę kelionę po JAV vyko savomis lėšomis, kai kurie net savo atostogų sąskaita, ar taip ir buvo? – klausiu gerbiamą pašnekovą.

 

– Tokių faktų neturiu, – sako Saulius Liaučius. – Galbūt kai kurie choristai jau nebedirba kultūros centrų vadovais, tad ir nebuvo priežasties dalinai padengti jų kelionės išlaidų. Gal dar kokios priežastys kam nors buvo. Bet tai tikrai ne masinis reiškinys.

 

– Dar pas mus kalbama, kad choras reprezentuoja Lietuvą, tad tegul jį ir finansuoja, pavyzdžiui, kultūros ministerija, – vėl kamantinėju pašnekovą.

 

– Negalvokite, kad tų iš savivaldybių gautų pinigų pakanka koncertiniams turams. Prie jų organizavimo prisidedame ir mes, ir rėmėjai, ir patys choristai savo lėšomis. Po pasaulį išsibarstė jau milijonas lietuvių. Tad kaip neieškoti ryšio su jais, kaip nesistengti jų atminty ilgiau išlaikyti gimtųjų namų dvelksmo. Jie noriai bendrauja su atvažiavusiais iš Lietuvos, finansiškai prisideda prie mūsų tose šalyse kultūrinių renginių. Negali valstybė skirti kultūrai tiek lėšų, kiek norėtume, tad reikia solidariai dalintis tuo, kuo turtingi. Rajonų kultūros centrų vadovams kartą per mėnesį organizuojame nemokamus seminarus, paremiame instrumentais, natomis, kostiumais. Visas Dainų švenčių išlaidas valstybė padengia. Estijoje, pavyzdžiui, Dainų šventės išlaidomis tarpusavyje dalinasi savivaldybės. Kad regionai efektyviau galėtų spręsti jiems svarbių kultūros ir meno projektų įgyvendinimą, išrinktos regionų kultūros tarybos. Taigi nėra taip, kad iš savivaldybių  būtų atimamos paskutinės lėšos ir už tai nieko neduodama, – aiškina Saulius Liaučius. – Jeigu galvojate, kad kultūros centrų vadovų choras yra kažkoks nelabai sąžiningas būdas pasinaudoti savivaldybių pinigais, labai klystate. Ne prastesnį chorą galime surinkti ir Vilniuje. Tačiau mūsų tikslas kitoks. Norime, kad kultūros naujovės skintųsi kelią ir regionuose, tad būtent todėl ir subūrėme kultūros centrų vadovų chorą. Natūralu, kad prie tokio siekio prisideda ir savivaldybės bent jau dalinai kompensuodamos patirtas išlaidas.

 

Trečia, žadėtas paaiškinimas, kodėl rajono tarybos nariai turėtų padėkoti Joniškio kultūros centro direktorei G. Norušaitienei. Per dvi koncertinės kelionės į JAV savaites  įveiktas ne vienas tūkstantis kilometrų, po šešiolika valandų per dieną prasirangyta autobusuose (iš vieno miesto nuvažiuoti į kitą ten ne tas pats, kaip pasišvilpaujant nulėkti iš Joniškio  į Žagarę – tiesiog didelėj šaly atstumai kitokie), visur iš paskos prasitampytas bagažas,  kiekvienam koncertui nepriekaištingai išlygintas tautinis kostiumas, atidainuota 6 koncertuose, atbūta 9 susitikimuose. Ir nė viename susitikime neužmiršta pristatyti Žagarės vyšnių festivalio, Joniškio miesto šventės, sinagogų komplekso, Saulės mūšio kuriamo memorialo, Žagarės rūmų su parku ir kitų mūsų rajono įžymybių.  Aš jau nekalbu apie smulkmenas ir apie įdėtą triūsą  ruošiant koncerto repertuarą. Ir po viso to atsiranda teisuolių drįstančių priekaištauti, kodėl direktorė dar pilnai ir kelionės išlaidų nepasidengė. Ateitumėt pas mane su tokiu priekaištu, surasčiau galvoj patį riebiausią kada nors gyvenime išmoktą keiksmažodį ir kartu su juo pasiųsčiau taip toli, kad į Joniškį geriausiu atveju tik po kokių trijų mėnesių sugrįžtumėt. Atsirado mat ponai, kurie man nurodinės, ką aš turiu veltuj daryti.

 

Neseniai Joniškyje koncertavo Nacionalinio kultūros centro choras, o su juo kartu ir Joniškio kultūros centro direktorė. Manote, šis choras aplenkdamas daugybę rajonų, atvažiavo į mūsų miestą iš didelės meilės. Pasvajokit. Kai kurių choristų teigimu, atvažiavo  pas mus parodyti, kad tai išties aukšto meninio lygio choras ir savo buvimu palaikyti direktorę. Gaila tik, kad dabar jau rinkiminis laikotarpis ir pilna jėga pradeda įsigalioti taisyklė – kas ne su mumis, tas prie mus. O padorumas – ne sena pana – palauks.

 

Pranas Raščius

 

 

 
 
Contact form

 

DDT 2018-11-28 11:13:22 IP: 78.63.141.104

musėt rašliavotojui iš amerikų buvo garos lauktuvės parvežtos, kad ŠITAIP UOLIAI ditirambus gieda...

 

Buvusi darbuotoja 2018-11-27 23:44:21 IP: 82.135.243.27

Kodėl neparašo, kad darbe dvigubi atlyginimai - partiniams +50 ir daugiau priedas (į darbą nereikia eiti), o likę arkite už du?

 

Nežinau 2018-11-27 21:31:36 IP: 188.69.210.30

Kokio čia Sauliaus Laučio nuomonė straipsnyje? Tokio eksperto neteko girdėti! Kuris organizatorius gali kitaip aiškintis? Tik tas, kuris neišleidęs nei vieno euro dar per visas gastroles. Kaip apginti tokias nesamoningas keliones? Visus kitus padurninti, kad jie nieko nesupranta apie kultūrã.

 

Skaitytojas 2018-11-27 12:58:38 IP: 188.69.212.48

Kodėl nebuvo parašyta, kad pirminaime variante turėjo būti dengiamos nakvynės, vidaus kelionių išlaidos? Kodėl neparašo kokios direktorės tiesioginės pareigos - ne dainuoti, o administruoti, jei ji būtų kėlusi vadybos kompetencijas niekas negalėtų prikibti ir temos eskalacija būtų pasibaigusi

 

cha 2018-11-27 10:22:06 IP: 78.58.75.204

Gražiai parašėte, gal kad irgi už nemažus pinigus? Ir padorumas, kad ir sena pana, jums sueitų nedelsiant.

 

Reklama 2018-11-27 10:14:45 IP: 188.69.223.68

Net bjauru skaityt! Tiesiog toooks žygdarbis valdiškai gastroliuoti. Turėtų prie tokių straipsnių rašyti,kad tai reklama. Fu.

 

as 2018-11-27 09:16:43 IP: 195.182.88.210

taigi čia liberalų sienlaikraštis, šlykštu

 

? 2018-11-27 09:09:29 IP: 78.57.175.13

klausimas buvo keliamas visai kitas. Kodėl vyko? Kai darbuotojai gali sau leisti dirbti viršvalandžius negaudami už juos? Direktorė gali sau leisti kelionę į Ameriką. Prie kito direktoriaus niekas nesikeistų, bet ar negali solidarizuotis ir taupyti pinigus. Bl*t. Aišku kai svyla padai galima ir tokį straipsniuką parašyti. jau ne vieną skaičiau šitam šūdportalyje.

Šios dienos vardadieniai