2020-07-11, šeštadienis, 06:39.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:58, leidžiasi 21:48, dienos ilgumas 16:50.

Sofijos namo renesansas Joniškyje

2019-10-05, Vaiva Matakanskaitė
Sofijos namo renesansas Joniškyje

Joniškio parapijai priklausančiame name (statytame 1845 m.) kadaise apsigyveno vikaras Vincentas Jarulaitis. Kartu čia pasikvietė gyventi ir visuose buities reikaluose jam talkinti savo sesers Elžbietos šeimą.

 

Būtent čia, Joniškyje, šiame name, 1866 metais kovo 13 dieną,  Elžbieta ir jos vyras Leonas Kymantai susilaukė dukters Sofijos, kuri vėliau tapo Lietuvos rašytoja, visuomenės veikėja, literatūros ir meno kritikė, dramaturgė, poetė, vertėja ir, žinoma, lietuvių genijaus Mykalojaus Konstantino Čiurlionio žmona ir jo mūza.

 

         Šiai apšiurusiai, pamirštai kertelei ir namui atėjo atgimimo laikotarpis. Joniškiečiai neabejingi istorijai, kurią atsekė dr. Ernestas Vasiliauskas, suskubo rinktis į talką ir pagrąžinti apšiurusį namą ir jo aplinką. Prieš miesto šventę, prie šio namo buvo pastatytas senas, Sofijos Kymantaitės -Čiurlionienės portretu dekoruotas pianinas. Žiemgalos - aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyrius su Joniškio kultūros centru parengė projektą "Sofijos Kymantaitės - Čiurlionienės gimtasis namas - vieša ekspozicija" ir iš Lietuvos kultūros tarybos gavo finansavimą.

 

Joniškio parapija taip pat prisidėjo prie namo paruošimo ir jo perdažymo ir autentiškų detalių išsaugojimo. Joniškio moterų asociacijos ansamblis "Lelija" sutvarkė buvusį šulinį. Jame prisodino lelijų ir viržių. Kai namo kosmetiniai darbai bus baigti, namo langų vietoje bus kabinamos ilgalaikės viešos tentų - fotografijų iš Sofijos, jos tėvų, dėdės Vincento, taip pat M. K. Čiurlionio gyvenimų ekspozicijos. Viešas projekto pristatymas numatomas lapkričio mėnesį. Siekiama, kad šis namas būtų įtrauktas į nacionalinio M. K. Čiurlionio kultūros kelio maršrutą.

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai