2019-08-19, pirmadienis, 02:38.     Šiandien Joniškyje saulė teka 06:02, leidžiasi 20:40, dienos ilgumas 14:38.

Su kokiomis mintimis išlydėti joniškiečių parašai ligoninei apginti?

2018-12-06, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Su kokiomis mintimis išlydėti joniškiečių parašai ligoninei apginti?

Pilietiškų joniškiečių iniciatyva buvo surinkta 3518 parašų su reikalavimu išsaugoti Joniškio ligoninę. Pirmadienį jie įteikti Seimo sveikatos reikalų komiteto nariui Antanui Matului. Priimdamas parašus, svečias atsiprašė rajonų medikų, kuriems pastaruoju metu tenka išgirsti nepelnytus priekaištus ir paprašė neišsibėgioti po didesnius miestus, iškęsti tą nemalonų laikotarpį, kol bus apsiginta nuo neapgalvotos sveikatos įstaigų optimizavimo reformos.

 

Pasak Seimo sveikatos reikalų komiteto nario A. Matulo, jei sveikatos reformos pataisoms bus pritarta, Joniškio ligoninė bus pasmerkta myriop. Pabandžius įvertinti, kokioje padėtyje atsidurtų rajono ligoniai, vaizdas gavosi visiškai liūdnas. Kalbėdamas su Teritorinės ligonių kasos vadovu, dabar Šiaulių respublikinės ligoninės vadovu,  A. Matulas  supratęs, kad Šiauliai paimtų gimdyves, dar galėtų rajono ligoniams teikti chirurgijos paslaugas, tačiau su terapiniais ir neurologiniais ligoniais būtų tikra katastrofa. Tokios liūdnos pasekmės galimos tik tada, kai reformos daromos nesitariant su medikais ir pacientais. Seimo narys nusistebėjo, kad nors Sveikatos reikalų komitete daug medikų, bet rajonų ligoninių ginti likęs tik jis ir dar keli komiteto nariai.

 

Ligoninių paslaugų krepšelyje atsirado paslaugų daugiaprofiliškumo kriterijus. O visai neseniai rajonų ligoninės ragintos tas paslaugas mažinti. Būtent dėl to Joniškio ligoninė netekusi Akušerijos, o vėliau ir Vaikų ligų skyriaus. Kalbama, kad nesant specialisto nuo sausio 1d. ligoninė bus priversta atsisakyti traumatologijos profilio. A. Matulo teigimu, reformos iššūkius atlaikys tik tos ligoninės, kurios aptarnauja 30-35 tūkst. gyventojų. Tačiau ką daryti mažesniems rajonams? Kur dėtis jų ligoniams, apie kurų likimą iki galo nepermąstyta?

 

Susitikime akcentuota ir daugiau kriterijų, kurie aiškiai nepalankūs rajonų ligoninėms. Optimizacija būtina, tačiau ne tokiu drastišku būdu. A. Matulo nuomone, pavyzdį reikėtų imti iš skandinavų, britų, vokiečių ar olandų, kur didžiausia kaina teritorinės ligonių kasos moka už kompleksinę ir kokybišką pagalbą. Jis pats įsitikinęs Belgijoje tokios medicininės pagalbos efektyvumu; Per valandą ir 20 minučių jam ten buvo atlikti visi būtini tyrimai, kurių mūsų šalyje reikėtų laukti pusmetį.

 

Susitikime dalyvavęs Seimo narys Vitalijus Gailius kalbėjo, kad reformos autoriai turėtų persigalvoti, nes kritiniai sprendimai rinkiminiais metais paprastai nepriimami. Seimo nariui V. Gailiui keista, kad šito projekto nekritikavo ir jokių pastabų nepareiškė Teisės departamentas.    

   

Seimo sveikatos reikalų komiteto nario A. Matulo įsitikinimu, pinigų sveikatos apsaugos biudžete yra, tik jie paskirstomi neracionaliai. Antai, Kauno klinikos turi tokį finansavimą, koks skirtas visoms rajonų ligoninėms kartu sudėjus. O pabaigai baisiausia mintis. Seimo narys A. Matulas įtaria, kad visos ligoninių optimizavimo problemos glūdi interesų liūne: pasak jo, sveikatos sistemos politiką šalyje formuoja du šalies didieji sveikatos centrai, kurie praktiškai kontroliuoja sveikatos apsaugos ministerijos administraciją. Esant tokiai padėčiai, belieka konstatuoti, kad pirma – dviejų didžiųjų sveikatos centrų interesai, paskui Sveikatos apsaugos ministerijos interesai, o ligoniai – jau po to. O regionų ligoniai – dar po to, t.y. po didžiųjų miestų ligonių.  Jeigu, žinoma, dar kas nors jiems liks.

 

Kazimieras Šatas

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai