2019-01-24, ketvirtadienis, 05:13.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:21, leidžiasi 16:38, dienos ilgumas 8:17.

Talka Daunoravos dvare: dabar svarbiausia sustabdyti griūvimą

2018-05-02, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Talka Daunoravos dvare:  dabar svarbiausia sustabdyti griūvimą

Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus inicijuotoje švarinimo talkoje į Daunoravos dvaro teritoriją sugūžėjo neabejinga krašto dvarų paveldo likimui komanda. Niekas tiksliai neskaičiavo, kiek talkininkų tą dieną tvarkė dvaro aplinką, bet apie keturiasdešimt  veikiausiai buvo. Čia galėjai pamatyti Joniškio „Aušros“ gimnazijos moksleivių būrelį su mokytoja Jurgita Burauskiene, Joniškio kultūros centro ir  Joniškio turizmo ir verslo informacijos centro bei  „Žiemgalos“ draugijos Joniškio skyriaus atstovus, nebekalbant jau apie talkos iniciatorius Joniškio muziejaus darbuotojus. Prie švarinimo darbų prisidėjo talkininkai iš Satkūnų seniūnijos, Joniškio Tarybos narys E. Butkus ir visur spėjantis LR Seimo narys V. Gailius.

 

– Padaryta daug darbų, – sako Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa  Ališauskienė. – Iškirsti krūmai, nugenėtos šakos, sugrėbti pernykščiai lapai, surinktos šiukšlės, tvenkinių pakrantės sutvarkytos. Kelių valandų bėgyje  Daunoravos dvaro kraštovaizdis tiesiog pakeitė veidą.

 

Kad darbai vyktų sklandžiai, dar prieš dvi savaites Daunoravos dvare apsilankė muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė su Satkūnų seniūnijos seniūne Regina Butkiene ir  rajono paveldosaugos vyriausiąja specialiste Regina Leknickiene. Apsilankymo metu apžiūrėta dvaro aplinka ir apibrėžtos būsimos talkos darbų gairės.  

 

Pasak muziejaus direktorės Rasos Ališauskienės, svarbiausia – neleisti dvarui baigti griūti. Todėl talkos tikslas buvo atkreipti visuomenės dėmesį į istorinį ir kultūrinį paveldą, pasitikrinti, kiek mums patiems visa tai reikalinga.

 

Neperseniausiai visuomenei pristatytoje dr. Ernesto Vasiliausko knygoje „Joniškio krašto dvarai. Didžioji ir Mažoji Daunorava, Bertaučiai, Satkūnai“  surinkti faktai rodo, kad kadaise Šiaulių paviete, karališkosios ekonomijos valdų apsuptyje, Daunoravos dvaras buvo didžiausias privatus dvaras, kuriame be kultūrinės veiklos buvo išplėtota ir ūkinė.  

 

– Tai labai  svarbi studija, atverianti neįkainojamus mūsų krašto istorijos klodus, – sako Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Ilona Osipova, viena iš šios talkos dalyvių.

 

Nors šiandien Daunoravos dvaras savo išvaizda primena kažkada apgriuvusias Joniškio sinagogas, bet  kaip pamažu buvo jos atstatytos, taip pamažu iš griuvėsių pakils ir Daunoravos dvaras.  Tuo Joniškio  muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė yra tvirtai įsitikinusi. Reikia tam tik laiko ir kantrybės. Jos mintims pritaria ir rajono paveldosaugos vyriausioji specialistė Regina Leknickienė.

 

– Daunoravos dvaro kompleksą sudaro 6 objektai – dvarininko namas, sodybos klėtis, kumetynas, tvartas, pieninė ir parko fragmentai, – kalba Regina Leknickienė. – Kultūros vertybių registre dvaro kompleksui suteiktas regioninis statusas. Tai įpareigoja savivaldybę pasirūpinti šio komplekso išsaugojimu. Todėl kitiems metams sudarysime apsaugos priemonių sąmatą ir pasirūpinsime, kad dvaro pastatai nebegriūtų. O štai kas toliau su dvaro kompleksu bus daroma, nuspręs rajono taryba. Mano galva, vargų, ar savivaldybė savo lėšomis įstengs prikelti dvaro kompleksą. Veikiausiai bus ieškoma turtingų verslininkų investicijų.

 

Pabaigai reikėtų pasakyti, kad po talkos atjaunėjo Daunoravos dvaras, o talkininkų gerą nuotaiką kėlė ne tik nuveikti darbai, bet ir skani  Satkūnų seniūnijos išvirta košė. 

 

Kazimieras Šatas

 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?