2019-01-24, ketvirtadienis, 04:56.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:21, leidžiasi 16:38, dienos ilgumas 8:17.

Tęstinė Daunoravos ekspedicija

2018-04-15, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Tęstinė Daunoravos ekspedicija

Balandžio 13–14 d. vyko tęstinė kompleksinė Latvijos universiteto (vad. prof. dr. Janina Kursytė (ji yra ir Latvijos Respublikos Seimo narė), dr. Ingus Barovskis, dr. Jolanta Stauga, Elyna Kursytė) ir Klaipėdos universiteto (dr. Ernestas Vasiliauskas), Žiemgalos-Aukštaičių kultūros draugijos Joniškio skyriaus ekspedicija po Daunoravos apylinkes ir pas po Lietuvą ir Latviją pasklidusius daunoraviškius (dundurniekus), kurios tikslas – surinkti informaciją rengiamai knygai "Lietuvos latviai. Daunorava".

 

Anksčiau ekspedicijos buvo organizuotos 2016–2017 m. Prie ekspedicijos prisijungė ir būsimos knygos bendraautorės kraštietės-žiemgalietės dokt. Auksė Noreikaitė (Vytauto Didžiojo universitetas), tirianti daunoraviškių etninės tapatybės klausimus, ir dr. Giedrė Šukytė (Aukštaitijos nacionalinis parkas), tirianti tautosakininko Jono Trumpulio (1859–1942) surinktą tautosaką.

 

J. Trumpulis gyveno Daunoravai priklausiusiame kaime. Buvo aplankyti daunoraviškiai (latviškai – dundurniekai) Jelgavoje, Joniškyje ir Daunoravos apylinkėse.

 

Jelgavoje aplankyta kraštietė Guna Dagda-Silė (šokių kolektyvo „Dimzens“ narė), supažindinusi su įdomiu ir vertingu šeimos archyvu apie jos protėvių gyvenimą Daunoravoje, Ukrainoje, Jelgavoje ir Rygoje.

 

Alkiškiuose Rasma Vasiliūnienė ir Paulis Švageris supažindino su evangelikų liuteronų bažnyčioje saugomu archyvu, kuriame yra įrašų apie dundurniekus ir jų kilmę.

 

Daunoravos apylinkėse šįkart aplankytos dvarui priklausiusios lietuvių katalikiškos buvusios Sargūnų k. kapinės (čia ilsisi tautosakininkas Jonas Trumpulis), evangelikų liuteronų latvių Nartaučių kapinės, Bertaučių kaime - buvęs palivarkas, kuriame apie 1910 m. įsikūrė Janio Starkaus ūkis. Vėliau jo sūnus Paulis Starkus kurį laiką vadovavo Joniškio latvių švietimo draugijai, buvo aktyvus bendruomenės narys.

 

Daunoravos dvaras įkurtas 1557 m., nuo 1636 m. iki 1940 m. nacionalizacijos priklausė vokiečių baronų šeimoms iš Kuršo, XVII–XVIII a. čia susidarė didelė latvių bendruomenė – didžiausia kompaktiška bendruomenė Lietuvoje.

 

Apie Daunoravos dvarą 2017 m. buvo išleista dr. E. Vasiliausko knyga „Joniškio krašto dvarai. Didžioji ir Mažoji Daunoravos, Bertaučiai, Satkūnai“, kuri susilaukė nemažo visuomenės susidomėjimo krašto bendruomenėje, Lietuvoje ir užsienyje (Latvijoje ir Vokietijoje). Projektu susidomėjo ir jame dalyvauja Šiaulių „Aušros“ muziejus, kuris prisideda renkant eksponatus ir tvarkant ekspedicijos metu sukauptas nuotraukas.

 

Ekspediciją aplankė ir Latvijos Respublikos ambasados Lietuvoje antroji sekretorė Ginta Saleniecė. Per dalykinius pietus, kuriuose dalyvavo Joniškio latvių draugijos „Avots“ įkūrėja ir pirmininkė Natalija Franckaitienė, viešnios iš Latvijos ambasados ir Latvijos Respublikos Seimo, ekspedicijos dalyviai aptarė tolimesnes projekto vystymo gaires. Ekspediciją iš latvių pusės rėmė Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, iš lietuvių - patys tyrėjai... Maitinimu – parėmė verslininkė ir latvių draugijos „Avots“ vadovė N. Franckaitienė.

 

Žiemgalos draugijos inf.

Elynos Kursytės ir Ernesto Vasiliausko nuotr.

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?