2019-06-16, sekmadienis, 13:51.     Šiandien Joniškyje saulė teka 04:41, leidžiasi 21:55, dienos ilgumas 17:14.

Žagarės regioninis parkas: šimtamečiai ąžuolai – Dilbinėlių botaninio draustinio vertybė

2019-01-03, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Žagarės regioninis parkas: šimtamečiai ąžuolai – Dilbinėlių botaninio draustinio vertybė

Žagarės miško 68, 78 ir 79 kvartaluose 1996 m. įsteigtas Dilbinėlių botaninis draustinis, kuriam nuo 2005 m. suteiktas ir Natura 2000 buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) statusas, saugo neįkainojamą šio krašto vertybę – beveik 20 ha siekiantį šimtametį ąžuolyną.

 

Žagarės regioninio parko teritorijoje esantis Dilbinėlių botaninis draustinis užima beveik 69 ha. Jo įsteigimo tikslas – išsaugoti Vidurio bei Šiaurės Lietuvai būdingus ąžuolyninius eglynus su retųjų, Raudonosios knygos augalų, tokių kaip didžioji astrancija (Astrantia major), plačialapė klumpaitė (Cypripedium calceolus), raktažolė pelenėlė (Primula farinosa), paprastoji tuklė (Pinguicula vulgaris), įvairialapė usnis (Cirsium heterophyllum), samanos riestasis ktenidis, plunksninė pliusnė (Neckera pennata), Baumgartnerio pokrepis (Zygodon baumgartneri), augimvietėmis. 2005 m. šiai Žagarės miško daliai taip pat suteiktas Natura 2000 buveinių apsaugai svarbios teritorijos (BAST) statusas plačialapių ir mišrių miškų buveinių bei plačialapės klumpaitės apsaugai. Šis statusas įpareigoja saugoti tiek patį mišrų mišką, tiek ir ten esančius natūralių pievų plotus.

 

Didžiausia Dilbinėlių botaninio draustinio vertybė – ąžuolai, kurių amžius siekia apie 180 metų. Čia įrengtas ir paprastojo ąžuolo sėklinis medynas, kuriame kasmet surenkami tūkstančiai kilogramų ąžuolo gilių naujiems medeliams auginti. Pagal valstybinio miškotvarkos instituto duomenis, ąžuolynai Lietuvoje užima 1,99 proc. (2009 m.) visų medynų (miškų) ploto. Nuo seno mūsų šalyje ąžuolas laikomas stiprumo ir tvirtumo simboliu, medžiu-paminklu ir yra pagarbiai saugomas. Jau 1420 m. buvo uždrausta kirsti senus ąžuolus. Sodybas dažnai buvo stengiamasi apsodinti ąžuolais. Lietuvoje daugiau kaip 100 ąžuolų paskelbti gamtos paminklais. Jų aukštis dažnai siekia iki 30 m, skersmuo – iki 2,5 m. Seniausias Lietuvoje augantis ąžuolas – Stelmužės ąžuolas Zarasų rajone. Žagarės apylinkėse yra net 2 gamtos paveldo objektais paskelbti ąžuolai – Buivydo ąžuolas Juodeikių kaime bei Veršių ąžuolas Veršių kaime. Buivydo ąžuolas gamtos paveldo objektu paskelbtas 2012 m. Jo apimtis 1,3 m aukštyje yra 5,3 m, medžio aukštis siekia 31,3 m, o amžius – net 250 metų. Medis auga aušrininko, lietuvybės puoselėtojo Antano Buivydo (1856-1919) buvusios sodybos vietoje, todėl vietos gyventojų nuo seno vadintas Buivydo vardu. Veršių ąžuolas gamtos paveldo objektu paskelbtas 2003 m. Medžio apimtis 1,3 m aukštyje 5,25 m, aukštis siekia 23,5 m. Šis ąžuolas nuo seno dar vadinamas Byčių ąžuolu. Senieji Veršių kaimo gyventojai pasakoja, kad medį sodinę Byčių proseneliai ir jo amžius gali būti apie 300 m. Prie abiejų šių gamtos paveldo objektų Žagarės regioninio parko direkcija įrengė informacinius ženklus su pagrindiniais duomenimis apie medžius.

 

Žmogaus rūpestis medžiais senoliais anksčiau buvo išreiškiamas įvairiai: būdavo genimos visos apmirę šakos, šalinama apmirusi mediena iš drevių, jos betonuojamos, dengiamos skarda, naudojami pesticidai, medienos konservavimo priemonės ir pan. Dabar dauguma šių priemonių nebenaudojamos. Šiais laikais stengiamasi išsaugoti ne tik medžius, bet ir jų augavietes, natūralias buveines, stengiamasi gerinti medžio augimui būtinas sąlygas.  

 

Kaip savo knygoje „Žagarė. Kelionė per laiką“ rašo ilgametė mokytoja, kraštotyrininkė, Joniškio garbės pilietė Romualda Vaitkienė, „tūkstantmečiai ir šimtmečiai išsaugojo Žagarės kraštui gamtos grožį ir herojišką istoriją. Iš kurios pusės atkeliautum, patirsi pakilių įspūdžių. Drauge pasidairykim po savąjį kraštą“.

 

Žagarės regioninio parko direkcijos vyresn.specialistė Modesta Bielskienė

 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai