2019-01-24, ketvirtadienis, 04:40.     Šiandien Joniškyje saulė teka 08:21, leidžiasi 16:38, dienos ilgumas 8:17.

Žagariečio A.Činčio mintys apie sulos išlaikymą ir naudą

2018-03-25, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Žagariečio A.Činčio mintys apie sulos išlaikymą ir naudą

Vos pašvietus saulei ir atšilus orui sulos mėgėjai traukia indus šiam gaiviam gėrimui. Ne visi žino, kad yra tam tikros taisyklės jai leisti ir išsaugoti ilgesnį laiką kaip gėrimą. Aplinkosaugininkai primena, kad sulą galima leisti ne iš kiekvieno beržo ar klevo. Valstybinėje žemėje ją galima tekinti tik iš tų medžių, kurie bus kertami ne vėliau kaip po penkerių metų ir kurių skersmuo ne mažesnis kaip 20 centimetrų. Jeigu medis bus nukirstas ne vėliau kaip po metų, jis gali būti ir plonesnis.

 

Privačios žemės savininkams, leidžiantiems sulą asmeniniam naudojimui, apribojimai netaikomi. Norintieji leisti sulą privačiam asmeniui priklausančioje žemėje tai gali daryti tik gavę jo sutikimą. Toje vietoje, kur bus gręžiama skylė, leidžiama, nepažeidžiant luobo, nudrožti žiauberį. Skylės sulai leisti gręžiamos ne aukščiau kaip 1 metras nuo žemės paviršiaus. Skylių skersmuo neturi viršyti 2 centimetrų, o jų gylis medienoje – 3 centimetrų. Tarpai tarp išgręžtų skylių turi būti ne mažesni kaip 10 centimetrų. Baigus leisti sulą, skyles reikia užkimšti. Nepaisant šių reikalavimų, gresia bauda.

 

Žiemgalos krašto kulinarinio paveldo asociacija sulos rauginimo receptą yra sertifikavusi kaip tautinį paveldą. Šios asociacijos vadovas Arūnas Činčys sako, kad žmonės įvairiai išlaikydavo sulą ilgesnį laiką. Vienas būdų – į sulą suberti saują apynių. Jo teigimu, ir skonis būna įdomus, ir sula nerūgsta. Populiaru sulą rauginti naudojant avižas. Yra kas ant butelių uždeda vynui skirtus kamščius ir laiko, įdeda juodųjų serbentų šakelių.

 

„Variacijų yra daug, tačiau populiariausia buvo su apyniais, nes sula labai ilgai išsilaikydavo. Esu bandęs palikti tokią sulą ir metus, ir pusantrų – buvo vartotina“, – pasakoja A. Činčys. Sulos su priedais skoniai įvairūs ir, jo manymu, reikia įprasti.

 

„Per degustaciją reikėtų pilti ne po stiklinę, o po 20 gramų duoti ragauti. Tada skonį būtų lengviau suvokti, – kalba apie sulos skirtumus A.Činčys. – Raugindami sulą žmonės deda ir razinų, citrinų. Pastarosios – jau šių laikų sumanymas. Su razinomis esu įvairius variantus išbandęs. Vienais metais pavyksta gerai, kitais metais nelabai. Kartais sula susidrumsčia, kartais ne“.

 

A. Činčio teigimu, tokiu laiku, kai dar šalta, pirmieji klevų sulos lašai yra labai saldūs. Norint itin saldaus gėrimo, reikia nupilti pirmąją sulą – iš kokių penkių litrų puslitris bus itin saldus. „Iš pradžių atrodo lyg cukraus būtų dėta – grynas vaisvandenis, o paskui jau kaip vandenėlis. Tačiau nors saldumo nebėra, ten daug vertingų medžiagų“, – pasakoja A. Činčys. Norėdamas ilgiau išlaikyti klevų sulą, A.Činčys ją šaldo. Jo teigimu, atšildžius skonis nebūna pakitęs.

 

Duomenų, ar ir anksčiau žmonės kažkokiu būdu ilgiau išlaikydavo klevų sulą, jis teigia nežinantis – spėja, kad galbūt buvo bandoma palaikyti ledainėse. Be to, šeimininkės iš didelio kiekio klevų sulos virdavo sirupą. Kadangi pas mus klevai neturi tiek saldumo kaip, pavyzdžiui, augantys Kanadoje, sirupo išvirdavo labai nedaug.

 

Suloje daug įvairių naudingų medžiagų: kalio, geležies, vario, kalcio, eterinių aliejų, vitaminų ir pan. Nuo seno žinoma, kad sula stiprina imunitetą, šalina toksinus, šlakus, gerina medžiagų apykaitą. Norint pajusti jos poveikį, bent litrą sulos reikia išgerti kasdien.Parengta pagal sekundė.lt

 


REKLAMA


 

Taip paprasta dar nebuvo!

 

 

Turi savo verslą ar galvoji apie jį? – pradėk nuo idėjos ir spaudos darbų, nes dabar užsakyti kokybiškas vizitines korteles ar skrajutes gali tiesiog internetu. 

 

 

3 lengvi žingsniai iki spaudos užsakymo:

 

1.       Eik į e-spaustuvę www.klik.lt

2.       Pasirink reikiamo gaminio parametrus

3.       Įsikelk savo maketą, užsakyk ir lauk savo siuntinio!

 

Neturi maketo? Nesijaudink. Viską rasi čia. E-spaustuvės dizaineriai pasirūpino lengvai pritaikomais ir profesionaliais dizaino šablonais tavo verslui.

 

E-spaustuvėje KLIK viskas paprasta, o jei turėsi klausimų, visada pagelbėsime telefonu: 8 37 333 000 arba el. paštu info@klik.lt

 

 

Išbandyk: www.klik.lt

 


REKLAMA


 

Didelis darbo saugos priemonių pasirinkimas

 

 

 

Internetinė parduotuvė  Saugojus.lt siūlo platų darbo batų, darbo rūbų, apsauginių akinių, darbo pirštinių pasirinkimą. Bendrovė teikia samdomos įmonės darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos specialisto paslaugą. Pirkimas internetu - spauskite čia. Tel. (8 699) 73913

 
 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?