2019-02-22, penktadienis, 16:39.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:24, leidžiasi 17:38, dienos ilgumas 10:14.

Žurnalas „Naujoji Romuva“ publikuoja naujus joniškietės Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės vertimus

2018-01-21, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Žurnalas „Naujoji Romuva“ publikuoja naujus joniškietės Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės vertimus

Žurnalas  NAUJOJI ROMUVA  2017 metų 4 numeryje publikuoja joniškietės vertėjos  Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės  iš latvių kalbos į lietuvių išverstus Richardo Bargais – latvių poeto ir rašytojo – kūrybos fragmentus. Ta proga derėtų pasakyti, kad vertėja yra Lietuvos literatūros vertėjų ir Lietuvos Nepriklausomų rašytojų sąjungos narė, apdovanota J. ir E. Šiulaičių literatūrinio fondo premija (2004). Už romanų „Kuršių vikingai“, „Išravėta širdis“,„Kilpa“ ir apysakos „Širdelių salos“ vertimus jai paskirtos Latvijos kultūros kapitalo fondo stipendijos.

 

Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės išverstų knygų sąrašas išties ilgas. TaiL. Muktupavela „Pievagrybių testamentas“ (2003) ir romanas „Kilpa“ (2004), E. Martužos romanai „Išravėta širdis“ (2005), ir „Neprotingoji“ (2011), V. Rūmnieko ir A. Miglos romanai „Kuršių vikingai“ (2007)  ir  „Sveikas, linksmasis Rodžeri!“ (2014),  M. Rungulio apysaka „Širdelių salos“ (2006); ), D. Dreikos kūrybos rinktinė „Vėjo juokas“ (2007), A. Aizpurietės kūrybos rinktinė „Plaukiotoja naktimis“ (2009), D. Dreikos romanas - rebusas „Tiesos iškasiniai“ (2016).

 

Išverstos mokslo populiarinimo knygos  – V. Celmo „Baltų raštai ir ženklai“ (2010), „Baltų religijos pagrindai“ (2017),  „Žiemgalos receptai – Zemgaļu receptes – Recipes from Zemgale“ (2014), dalis tekstų knygai „Žiemgaliai senovėje“ (2003).

 

Į išverstų kūrinių sąrašą rikiuojasi  M. Zyverto pjesė „Raktė“, K. Verdinš libretas roko operai „Ačiū Saule!“, poezijos knygos „Tau ir tėviškei“ (2000), „Ir laimėjo Saulė mūšį“ (2001), „Gurkšnis karstelėjusios versmės“ (2003). Vertimai publikuoti almanachuose „Eilėraštis vaikšto po tylą" (2001), „Baltieji sparnai" (2005), „Audruvė“ (2001, 2006, 2012, 2017), „Jungtys“ (2003, 2006, 2009).

 

Dzintrai Elgai Irbytei-Staniulienei  2006 metais suteiktas meno kūrėjo statusas. Vertėja ne tik užsiima vertimais, bet ir aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose, tarp jų – 6-ajame tarptautiniame vertėjų kongrese Rygoje (Latvija, 2003), lietuvių ir latvių poezijos dienose Jelgavoje (Latvijoje, 2002–2004, 2006), konkurse „Poetinis Druskininkų ruduo" (1999, 2000), tarptautiniame literatūros forume „Eurospąstai" (2003).

 

Jūsų dėmesiui – vienas paskutiniųjų Dzintros Elgos Irbytės-Staniulienės vertimų iš latvių kalbos. Tai, kaip jau minėta, latvių poeto ir rašytojo Richardo Bargais kūrybos fragmentai.  Richardas Bargais  gimė 1969 metais Džūkstėje (Latvija). Studijavo Liepojos pedagoginiame institute, mokėsi Rygos Stačiatikių dvasinėje seminarijoje. Dirbo Latvijos Televizijoje laidos „100 g kultūros“ vedėju, leidykloje „Atēna“ maketuotoju. Nuo 2006 metų gyvena ir kuria Kekavoje.

 

Ojaras Grynbergas dainavo ir vis dainuoja, kai įjungiu radiją – ...buvo birželis  mano plaukuos...*  Nežinia, kaip tai atrodo, kai birželis plaukuose? Rugiagėlių vainikėlis ant galvos? Kaip tą  sužinoti. Svarbiausia, kad iš viso tie plaukai yra. Jų gali ir nebūti. O kur tuomet įsikurs birželis? Nei plaukų, nei birželio. Ne, man jau nuo amžių viskas susiklosto atvirkščiai ir gal net geriau, kad taip. Kaip kažkada išsireiškė protuolis – lemtingą akimirką daryk tą, ko niekas iš tavęs nelaukia, ir išsigelbėsi. Ir aš darau. Nedarydamas. Padarau tokių dalykų, kad ir pačiam baisu. Kaip vienuolis, bėgdamas nuo pasaulio, įplaniruoju tiesiai į jo glėbį, kur būdamas arčiausioje artumoje lieku jam nepasiekiamas. Tiesą sakant, liežuvauju ir tyliu taip, kad net visas dangaus skliautas treška. Galiausiai tie blogiečiai pasirodo esą geriečiai, o tie geriečiai tai blogiečiai. Jei kitiems birželis plaukuose, man plaukuose kažkodėl Kalėdos, ir iš viso – jei princas su plaukais, tai aš – be plaukų. Ir ką tu galvoji? Kol kas ant galvos, nors ir keista, dar kažkas auga, todėl rašysiu ne apie save, o apie Birutėlę, kuriai tų plaukų, nori ar nenori, nebuvo. O ryšium su tuo nebuvo ir birželio. Ne, na gerai, nejau žmogus taip labai nuskriaustas, kad liktų visiškai be birželio? Tikriausiai tas birželis susitelkęs kažkur kitur. Bet kur?

 

Ir taip, Birutėlė. Liepojos Šventosios Trejybės parapijos plikagalvė giedotoja. Joks čia stebuklas – amžius apie devyniasdešimt, tiek, kiek ir nueinančiam šimtmečiui. Kukli tetutė buvo toji Birutėlė, sudžiuvusi mumijukė, smulkutė, plonutė ir susiraukšlėjusi iki begalybės. Kiekviena  raukšlelė kaip įbrėža ant nudilusios plokštelės. Kūnelis įkalintas sandariai užsagstytame priešistoriniame paltuke, tarsi juodoje nuotakos suknelėje. Ant rankos – rankinė, pilnutėlė Ulmanio laikų dulkių. Ant galvos -  baravykų rudumo perukas, tikra pakulų gniūžtė, visai kaip Napoleono kepurė su kairėje ir dešinėje pusėse aukštyn užraitytais galais, tikriausiai taip pat iš griausmingųjų dvidešimtųjų metų. Jaunystėje gal ji buvo šelmiška išdykėlė ir fotografuodavosi su didžiule paparčio šaka rankoje. Žiūrint į tokias tetukes visada reikia galvoti apie jų jaunystės išdykavimus. Na, sena, na ir? Štai, Birutėlė – giedotoja. Nors balsas seniokiškai virpėdavo, tačiau giedojo ji iš širdies, o tai ir yra svarbiausia. Jos mėgstamiausia giesmė buvo Mocarto Ave Verum, ir ją kiekvieną sekmadienį ji giedodavo pamaldų pabaigoje. Visada tiktai tą vieną giesmę. Kokiomis siaubingomis aplinkybėmis ši giesmė įsismelkė į ją, istorija nutyli. Šventosios Trejybės bažnyčios lankytojai žinojo – pamaldos vienokios ar kitokios, kad ir kas bebūtų, pabaigoje vis tiek kaip įprastai nuskambės virpanti Ave Verum. Visi jau laukė. Aš laukiau. Pamokslo metu klausiausi tik apie Jėzų, kurio niekas niekada akyse nėra matęs, ir aš nemačiau, ir aš negirdėjau, tačiau Birutėlė buvo reali. Tuomet aš to dar nesupratau. Supratau tik dabar. Visai  neseniai varpelis Visatoje paskelbė, kad iš tiesų kaip tik toji Birutėlė ir buvo Trejybės bažnyčios Jėzus. Tas, kuris turėjo būti priekyje ir pradžioje, prisėlino iš nugaros ir pabaigoje.  Ten aukštai, balkone, į kurį ji veržėsi iš visų jėgų. Kunigui tikriausiai net sapne skambėdavo Cujus latus perforatum. Bažnyčios  seniūnas visokiais būdais stengėsi prikalbinti  Birutėlę, kad pagaliau liautųsi, amžius juk, kažkaip, žinote, lyg ir nepatogu darosi, kai kiekvieną savaitę gieda tą pačią ir vienintelę giesmę, nieko naujo. O Birutėlė – ne ir ne, ir suka laiptų link. Ji sugebėdavo nepastebimai šmurkštelėti pro šalį, ir ką tuomet reiškia kažkoks bažnyčios seniūnas, kai žmogus eina Dievui tarnauti. Iš viso sunku atskirti tas įvairias ramybes, kitokius džiaugsmus ir skirtingas dvasias. Tik po trisdešimties metų prisimeni tokią Birutėlę ir supranti  - tai juk buvo Tas. Tas, kas iš tiesų Tikra.

 

Ir taip ji giedodavo kiekvieną savaitę, kol vieną sekmadienį sugiedojo nuostabiausiai. Balsas nuvinguriavo ir ji taip įsijautė į giesmę,  kad giedodama žodžius Ex Maria Virgine  neatsargiai persisvėrė per balkono kraštą, per staigiai išsitiesė ir jos baravykų rudumo perukas staiga nuslydo nuo viršugalvio. Perukas žinojo geriau, kas, kada ir kaip. Dieviškų trelių ir vargonų gausmo lydymas, perukas ore atliko salto ir išnyko kažkur ten, bažnyčios prieblandoje, kaip nesulaikomas, nepermaldaujamas likimas. Nei pagauti, nei iš paskos šokti, nei lėkti laiptais žemyn, nes giesmė tik įpusėjo, ir Birutėlė tęsė, net nekrūptelėjo. Senoji plikagalvė giedotoja išvinguriavo savo pačią gražiausią Ave Verum iki paskutinės gaidelės savo pačiame nuostabiausiame koncerte, kai tuo tarpu buvusieji apačioje stengėsi pagauti juos nustebinusią dangaus dovaną. Kodėl  pačiame nuostabiausiame koncerte? Na gi jūs juk patys suprantate, kodėl? Aš galėčiau pasakyti, bet bijau, kad nepasiseks. Apie tą šąlantį viršugalvį.  Apie aukštąjį balkoną ir žemyn kritimą, apie tai, kad kartais tikrieji žodžiai būna tie, dėl kurių būna didžiausia gėda. Taip jau yra, mieloji parapija, kitokio ženklo jums Dievulis neduos, kaip tik šį skrendančio peruko ženklą.

 

Dabar Birutėlės jau nebėra – mirė devyniasdešimtųjų metų pabaigoje, savo Napoleono kepurę primenantį peruką pasiėmė su savimi į kapą, ir nuo to laiko niekam nepasisekė  ir nepasiseks taip nuostabiai sugiedoti Ave Verum , kaip tą lemtingąjį sekmadienį. Aš jau praradau viltį. Kaip sakoma, tuščias reikalas. Be to ir birželis, jei gerai pagalvosime, yra ten, tame rusvame peruke, kuris skrenda pas mane taip beviltiškai ir tikslingai, tarsi įprastai, bet visada staiga ir nelauktai.

 

* populiari įžymaus latvių kompozitoriaus Raimondo Paulo daina „Sens ir tas stāsts“  (Senas pasakojimas), teksto autorius Alfredas Krūklis (Alfrēds Krūklis), dainos atlikėjas Ojaras Grynbergas

 

manojoniskis inf.

 


REKLAMA


 

Medienos turgus Šiauliuose

 

 

Parduodame statybinę medieną (ąžuolo brūsus, diles), lentas, brūsus, kuolus, apdailos lenteles. Randame sprendimus jūsų statyboms. Pagal susitarimą galime atvežti tiesiai į jūsų statybų aikštelę.


Platus pasirinkimas matmenų.
Pasirūpiname pristatymu.
Supjauname pagal jūsų ilgius.
Priimame užsakymus jūsų matmenims.

 

Galime tiekti džiovintą medieną.
Geras kainos ir kokybės sprendimas.
Išrašome sąskaitas-faktūras.
Prašome apsilankyti, esate laukiamas. Liksite patenkintas.

 

Daugiau informacijos galite rasti čia.

 

Šiauliai, tel. 861637888

 


REKLAMA


 

Buitinė technika iš Vokietijos

 

    

Parduodame įvairių dydžių šaldytuvus ir šaldiklius, įmontuojamus šaldytuvus į baldus, indaploves, skalbimo mašinas, tame tarpe ir įkraunamas per viršų, montuojamas į baldus ir nemontuojamas indaploves, elektrines virykles ir orkaites, džiovyklas skalbiniams džiovinti.

Buitinė technika garsių firmų: AEG, Amica,Bauknecht,Whirlpool, Bosch, Electrolux,Siemens, Privileg, NEF. Suteikiame garantiją.

Buitinė technika nauja su nežymiais transportavimo pažeidimais arba naudota. Reikalui esant, atvežame.

 

Šiauliai, tel. 8685 48611

 


REKLAMA


 

 

 

Prekiaujame važiuoklės dalimis, stabdžių sistemos dalimis, variklių dalimis, akumuliatoriais, tepalais, filtrais, valytuvais, aušinimo skysčiais, langų plovimo skysčiais, automobilių kosmetika, automobilių aksesuarais, modeliniai kilimėliai, tepalai, filtrai motociklams.

NEMOKAMAS pristatymas Šiaulių apskrityje.

Tel. +37060188131

Tinklalapis  http://www.autopikis.lt/

           

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai

Apklausa

Už kurį kandidatą į Joniškio rajono merus balsuotumėte?