2019-09-23, pirmadienis, 03:50.     Šiandien Joniškyje saulė teka 07:06, leidžiasi 19:14, dienos ilgumas 12:7.

Žymus lietuvių kalbos normintojas Chackelis Lemchenas gyveno ir Žagarėje

2019-01-12, paskelbė Dienos NAUJIENOS
Žymus lietuvių kalbos normintojas Chackelis Lemchenas gyveno ir Žagarėje

Chackelis Lemchenas (1904-2001) - filologas, leksikografas, lietuvių kalbos normintojas, vertėjas, žodynininkas gimė Papilėje (Akmenės r.). Kai 1915 m. žydai caro valdžios buvo tremami iš Lietuvos, Lemchenų šeima atsidūria Penzoje. 1921 m. grįžę į tuomet nepriklausomą Lietuvą, jie apsigyvena Žagarėje. Chackelis susidomi lietuvių kalba, puikiai ją išmoksta Kauno žydų gimnazijoje ir 1923 m. įstoja į Kauno universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą.

 

Čia jam dėsto lietuvių kalbos normintojas prof. Jonas Jablonskis, kuris talentingą studentą pasikviečia dirbti savo sekretoriumi. J. Jablonskiui rekomendavus, 1924 m., dar net neįpusėjęs universiteto studijų, Chackelis pradeda dirbti Ukmergės žydų gimnazijoje - dėsto lietuvių kalbą.

 

Vėliau - Kauno, Šiaulių žydų gimnazijos. Mokytojaudamas, verčia žydų rašytojų veikalus į lietuvių kalbą, rašo į spaudą, dalyvauja konferencijose, veda mokytoją Elą Volsonytę, gimsta vaikai.

 

1941 m. pirmosiomis karo dienomis, Ch. Lemchenas savo bute sučiuptas baltaraiščių ir varomas į Kauno "Lietūkio" garažą, bet jį gelbėja buto savininkas, pasipiktinęs brutaliu elgesiu su "mylimiausiu J. Jablonskio mokiniu". Tačiau nuo geto negelbsti niekas. Per Vaikų akciją netekęs abiejų sūnų, ištvėręs Dachau stovyklos siaubus, 1945 m. jis grįžta į Lietuvą. Vėliau, palaužta ligos, iš Štuthofo stovyklos grįžta ir jo žmona.

 

(Filmas "Dėdė Chackelis" - (52 min.) - https://vimeo.com/98849863)
- - - - - - - - - - - - 


Chackelis Lemchenas niekada nesiskundė savo likimu, niekada nepasakydavo pikto žodžio apie kitą, niekada nebuvo jokios partijos nariu, jis tiesiog daug dirbo, buvo kuklus, taurus ir inteligentiškas žmogus.

 

Per beveik 98 gyvenimo metus jo darbų bibliografija apima daugiau negu 200 pavadinimų. Ch. Lemchenas dirbo leidyklose, redagavo daugiausia mokslo veikalus ir šiame bare jo nuopelnai yra neįkainojami, bet svarbiausi jo darbai buvo žodynai.

 

Būdamas lietuvių kalbininkas, Chackelis Lemchenas daug nusipelnė ir žydų literatūrai, o ypač - jidiš kalbai. Sovietmečiu jam buvo svetima bet kokia mintis nuslėpti savo tautybę. Iš jo dvelkė orumas visais atžvilgiais ir net pikčiausi antisemitai niekada jo neužgauliojo. Apie jo gyvenimą ir darbus - Izraelis Lempertas: http://www.llt.lt/pdf/papile/izymus-lemchenas.pdf

 

Žagarės balselio inf.

 

 

 

 
 
Contact form

Šios dienos vardadieniai