„Tenka girdėti, kad nepriklausomo tiekėjo pasirinkimas yra sudėtingas procesas. Taip, tai gyventojams nauja, o kiekviena naujovė iš pradžių atrodo neaiški, reikia laiko su ja susipažinti, suprasti, kaip ji veikia. Būtent todėl skatiname nelaukti paskutinės minutės ir jau dabar imtis esminių žingsnių, padėsiančių daugiau sužinoti apie elektros tiekėjo pasirinkimą, suprasti situaciją ir lengviau priimti sprendimą“, – komentuoja energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ Rinkodaros ir produktų vystymo vadovė Neringa Petrauskienė.
Žinoti savo elektros vartojimo įpročius
Pirmas žingsnis prieš kreipiantis į nepriklausomus elektros tiekėjus yra išsiaiškinti savo elektros energijos vartojimo ypatumus, t. y. kuriuo paros metu vartojama daugiausia elektros. Nuo to priklausys elektros plano pasirinkimas.
Pašnekovė pateikia orientacinius pavyzdžius, kad vidutiniškai iki 200 kWh/mėn. elektros suvartoja 1 ar 2 kambarių butuose įsikūrę namų ūkiai, kuomet darbo dienomis namuose gyventojų nėra ir butai būna tušti iki vakaro. 3 kambarių būstuose, kuriuose gyvena 3-5 asmenys, elektros energija besinaudojantys ir dienos metu, vidutiniškai suvartojama nuo 200 iki 600 kWh/mėn.
„Nuo suvartojamo elektros kiekio ir laiko, kada ji vartojama, priklauso, kokį iš nepriklausomo elektros tiekėjo siūlomų planų rinktis, kad už elektrą būtų mokama optimaliausia kaina. Tad jei gyventojas žino, kada ir kiek vartoja daugiausiai ir ateity vartojimo įpročių keisti neketina, jis turi atsižvelgti į tai. Tuo tarpu jei planuojama, kad elektros ateity bus suvartota daugiau ar mažiau, ar keisis gyvenimo ritmas – nebedirbs iš namų, dienos metu nevartos elektros, reikėtų pasitarti su tiekėju ir pasirinkti planą, geriausiai atitinkantį tokius keistis galinčius poreikius“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovė.
Svarbu žinoti, kad rinkdamiesi nepriklausomą tiekėją, gyventojai gali kreiptis į Energijos skirstymo operatorių (ESO) ir tuo pačiu pasikeisti elektros skaitiklį, iš vienos laiko zonos pereidami prie dviejų laiko zonų ir taip sutaupydami. N. Petrauskienė sako, jog tai ypač aktualu įsivertinus esančius elektros vartojimo įpročius, jų pasikeitimus, pasiskirstymą paroje, todėl šiuos aspektus gyventojai taip pat turi išsinagrinėti.
Įsivertinti kainos kitimo toleravimo riziką
Kuo žemesnė elektros energijos kaina gyventojams yra vienas svarbiausių kriterijų renkantis nepriklausomą tiekėją. Tačiau dar reikia nuspręsti ir tai, ar kilovatvalandės kaina bus fiksuota, tai yra nesikeis sutartyje numatytą laikotarpį, ar susieta su elektros energijos birža ir nuolat kintanti atsižvelgiant į situaciją energetikos rinkoje. Ekspertės teigimu, šis klausimas daugeliui tampa galvosūkiu, nes nuspėti, kurį variantą pasirinkę laimės, yra praktiškai neįmanoma.
„Jei žmonės vertina stabilumą, planuoja išlaidas už elektrą, nori būti garantuoti, kad kaina nesikeis, tuomet rekomenduojama rinktis fiksuotos kainos planą, kai už kilovatvalandę mokama visada ta pati su tiekėju sutarta kaina, o galutinė sąskaita priklauso tik nuo elektros suvartojimo vieną ar kitą mėnesį. Absoliuti dauguma mūsų klientų renkasi tokius planus, nes tai suteikia ilgalaikio aiškumo ir stabilumo, kas yra svarbu šiais neramiais pokyčių laikais“, – aiškina ji.
Vadinamieji „biržiniai“ planai tinka tiems, kurie domisi elektros rinkos dinamika, įtaką jai darančiais veiksniais, seka tendencijas, yra pasiruošę rizikuoti ir mokėti tiek mažesnę, tiek ir didesnę kainą. Šiuo atveju elektros tarifas yra perskaičiuojamas kas mėnesį, priklausomai nuo elektros energijos kainos Šiaurės Europos šalių elektros biržoje „Nord Pool“, tad ir elektros sąskaitos dydis priklauso ne tik nuo suvartojimo, bet ir nuo elektros kainų svyravimo biržoje.
Gyventojui nusprendus fiksuoti kainą svarbu atkreipti dėmesį, kokiam laikotarpiui tai daroma, nes kilovatvalandės kaina skiriasi priklausomai nuo sutarties termino: ji bus viena įsipareigojant 12 mėn. ir kita – 36 mėn. ar dar ilgesniam laikui.
„Prognozuoti stiprų elektros energijos kainų kritimą artimiausiam laikotarpiui būtų neatsakinga. Tikėtina, kad dėl Rusijos karo Ukrainoje ir su tuo susijusių pokyčių Europos energetikos sektoriuje energetinių išteklių kainos kurį laiką dar išsilaikys aukštos, o mažėti turėtų pradėti po 2-3 metų. Tad ir fiksuoti kainą patariame ne ilgesniam laikotarpiui“, – argumentuoja ekspertė.
Pasidomėti sutarties sąlygomis
Anot „Elektrum Lietuva“ atstovės, patikimi nepriklausomi elektros tiekėjai savo pasiūlymuose ir sutartyse nurodo visą klientams svarbią ir būtiną žinoti informaciją. Besirenkančiojo atsakomybė yra itin atidžiai įsiskaityti į sąlygas, jas suvokti, neaiškias išsiaiškinti su tiekėjo atstovu.
Svarbiausi pasiūlymų aspektai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį renkantis nepriklausomą elektros tiekėją, yra be abejonės kaina, siūlomos nuolaidos, sutarties nutraukimo sąlygos, aptarnavimo vietos sutarties pasirašymui, atsiskaitymo už suteiktas paslaugas variantai.
„Lietuvoje gyventojai, deja, dažnai per sutartis tik perbėga akimis ir nesigilina, kas jose parašyta. Renkantis elektros tiekėją šio įpročio vertėtų atsisakyti, o į sutarties sąlygas įsiskaityti itin atidžiai. Jos turi būti suprantamos, gyventojas turi žinoti, kokia bus pilna kaina už elektros kilovatvalandę, kokios galios nutraukimo sąlygos, galimybė keisti sutarties sąlygas ir panašiai. Visada yra galimybė persirašyti sutartį, keisti elektros tiekėją ar planą, tačiau kad tai nebūtų vartotojams nuostolinga, jie turi žinoti visas sąlygas“, – perspėja specialistė.
Kadangi kainų ir išlaidų klausimas daugeliui yra esminis, reikia žinoti, kas numatyta sutartį nutraukiant anksčiau laiko – reikės mokėti už tai papildomai ar ne. Taip pat elektros tiekėjas gali taikyti tam tikras nuolaidas, kurias nutraukiant sutartį gali tekti grąžinti.
Vyriausybei įvedinėjant elektros kainos kompensavimo tvarką pasigirsta kalbų, kad šiame etape nėra prasmės rinktis elektros tiekėją, nes vis tiek kompensacija bus taikoma ir garantinio tiekimo vartotojams.
N. Petrauskienės teigimu, tokia nuostata išties neskatina gyventojų skubėti rinktis, tačiau negalima teigti, kad kaina bus visada vienoda ir garantinio tiekimo, ir nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems vartotojams. Jau dabar kai kuriu tiekėjų siūloma kaina yra aukštesnė nei numatytos lubos, o likusiems garantiniame tiekime tikrai bus atvejų, kai dėl biržos kainos svyravimų bus peržengtos lubų ribos ir teks mokėti daugiau.
„Kitas svarbus dalykas, kad valstybės kompensacija numatyta tik 6 mėnesiams, tad po to vis tiek teks rinktis. Vėlesnis pasirinkimas, kaip rodo patirtis, yra blogai, turime daug pavyzdžių, kai laukusieji mažesnių kainų kaip tik fiksavo didesnes, o tie, kas tiekėją jau pasirinko pernai, užsifiksavo daug geresnes kainas negu besirenkantys dabar, todėl patariame dar ilgiau nebelaukti“, – sako ji.
Komentuoti