Sumos – įvairios
Statistika negailestinga: nemažai svetur dirbusių žmonių nepasinaudoja galimybe susigrąžinti teisėtai jiems priklausančias išmokas iš užsienio. Daugelis iki šiol nežino, kad kiekvienas legaliai užsienyje dirbantis lietuvis gali pretenduoti į įvairių tipų išmokas: už auginamus vaikus, neišmokėtus atostoginius pinigus, sveikatos draudimo ar permokėtus pajamų mokesčius.
Sužinojus apie šią galimybę, ne vienam kyla klausimas: kokią sumą pavyks atgauti? Mokesčių grąžinimo įmonės „RT Tax“ vadovo Žydrūno Janušausko teigimu, išmokų dydžius lemia skirtingi faktoriai: valstybė, kurioje asmuo dirbo, taip pat – socialinė padėtis. „Štai Vokietijoje dirbusiems bei dirbantiems Lietuvos piliečiams, auginantiems vaikus iki 18 metų amžiaus, skiriama išmoka siekia 204-235 eurų per mėnesį, priklausomai nuo vaikų skaičiaus. Nyderlanduose – 55-79 eurų, o Norvegijoje net iki 685 eurų per mėnesį, tačiau priklauso tik tiems, kurie augina vaikus iki 2 metų amžiaus“, – apie šalių skirtumus pasakoja specialistas.
Mokesčių permokos grąžinamos taikant 4-5 metų senaties terminą. Tai reiškia, kad jei asmuo yra dirbęs Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Danijoje, Airijoje ar Austrijoje per paskutinius 5 metus, gali pretenduoti ir atgauti šią išmoką.
Kreiptis gali kiekvienas
Pagal daugelyje užsienio šalių galiojančius įstatymus, pajamų ir mokesčių deklaraciją turi pateikti visi, o mokesčių grąžinimas yra visiškai legali šio proceso dalis. Nors suma, į kurią pavyks pretenduoti, priklauso nuo daugelio veiksnių (atlyginimo dydžio, darbo laiko ir kt.), į kitos valstybės institucijas kreiptis gali kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo sumos dydžio.
„Kartais pavyksta atgauti tik keliasdešimt eurų, tačiau pasitaiko, kad žmonės susigrąžina ir 11 tūkst. eurų. Vidutinė mokesčių permokos išmokos suma svyruoja priklausomai nuo valstybės: Vokietijoje tai būtų 950 eurų. Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose panašiai: atitinkamai 804, 833 ir 816 eurų. Norvegijoje 535 eurų, Airijoje 753 eurų, o štai Danijoje vidutinė suma siekia net 1219 eurų“, – vardija pašnekovas. Visos šios išmokos – numatytos įstatymų, todėl jų pareikalavimas ir gavimas yra saugus ir teisėtas procesas.
Deja, didžioji dalis užsienyje dirbusių žmonių iki šiol nėra informuoti apie jiems priklausančias išmokas. Dėl nesusigrąžintų pinigų, tiek piliečiai, tiek Lietuva kasmet netenka didžiulių sumų. „Mūsų skaičiavimais, vien per 2019 metus nebuvo atgauta išmokų už 3,2 mln. eurų. Labai svarbu apie tai kalbėti ir dalintis šia informacija su savo giminaičiais, kaimynais ir kitais artimais žmonėmis“, – akcentuoja Ž. Janušauskas.
Į užsienio institucijas dėl mokesčių susigrąžinimo galima kreiptis savarankiškai, tačiau tolimesniame procese neretai kyla problemų, dėl kurių permokos susigrąžinimas stringa arba neįvyksta, todėl patariama tai daryti su specialistų pagalba.
Daugybė mokestines permokas susigrąžinančių žmonių – puikus įrodymas, kad ryžtis šiam procesui tikrai verta.
Komentuoti