VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) dalinasi patarimais, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis pagrindinį Šv. Kalėdų simbolį.
Tikrosios žaliaskarės eglutės namuose sukuria sentimentalius jausmus. „Kiekvienais metais puošiame tik tikrą lietuvišką eglutę, tuo skatindami lietuvišką verslą. Parsinešus namo iškart pasklinda eglutės kvapas. O paskutinius trejus metus eglutes perkame tik vazonuose, nes turime tikslą – apsodinti savo namo kiemą, taip kurdami savo šeimos kalėdinę istoriją“, – dalinasi šeimos tradicijomis šiaulietis Remigijus. Kalėdinių eglučių verslais užsiimančios įmonės specialiai augina eglučių sodinukus: vieni jų kertami, kiti sodinami vazonuose, o artėjant Šv. Kalėdoms yra parduodami. ŠRATC atkreipia dėmesį, kad prieš perkant eglutę su mintimi vėliau ją pasodinti, būtina prieš perkant pasitikslinti, ar eglutės sodinukas nebuvo tiesiog patalpintas į vazoną, pažeidžiant jo šaknis, ar jis gali būti persodintas ir augti mūsų klimato sąlygomis.
Populiarėjant gyvenimo stiliui mažiau vartoti ir saugoti gamtą, žmonės vis dažniau renkasi kitokią alternatyvą tikrai eglutei. Kalėdų medžio sukūrimui pasirenkamos paprasčiausios medžiagos, kurios pasiekiamos ranka. ŠRATC, pasinaudodamas „Zero waste“ idėjomis, pataria, kad originaliu kalėdiniu medžiu gali virsti ne tik eglės šaka, bet ir paprasčiausia iš lauko parsinešta medžio šaka, kambariniai augalai, popieriaus, kartono atraižos, įv. nebedėvimi rūbai, knygos ir t. t. Juk šventiškos dvasios nuotaikai sukurti, svarbiausia yra šeimos susibūrimas, bendravimas, vienas kito supratimas ir bendros idėjos įgyvendinimas.
Kita dalis žmonių teigia, kad dirbtinės eglutės yra ilgaamžės ir gali būti puošiamos daugelį metų. Pakalbinta pirkėja, laikydama rankoje dirbtinę eglutę, argumentuoja savo sprendimą: „Nuo jų nekrenta spygliai, nereikia laistyti. Tereiks tik surasti tinkamą vietą jos laikymui po švenčių“. Pasirinkus tokį sprendimą, būtina įvertinti tai, ar pirkinys yra kokybiškas, ar norėsite/galėsite ją puošti bent 10 metų. Atkreipiame dėmesį, kad dirbtinės eglutės dažniausiai yra transportuojamos iš trečiųjų šalių, o jų gamybai naudojamas plastikas ir kiti chemikalai gali kenkti tiek mūsų sveikatai, tiek ekosistemai. ŠRATC ekologė Inga Grigaliūnienė perspėja, kad „dažniausiai tokios eglutės gaminamos naudojant plastiko medžiagą, kuri yra pavojinga tiek gamybos, tiek naudojimo metu. Įvertinant tai, kad toks plastmasės gaminys negali būti perdirbamas, jis yra tiesiog utilizuojamas (deginamas). Tai pat vertėtų įvertinti išskiriamą CO2 kiekį šių eglučių gamybai ir transportavimui, kas yra labai žalinga aplinkai.“
Taigi, apžvelgus galimybes, užduodame klausimą: Kas mums yra Šv. Kalėdos? ŠRATC teigia, kad tai viena iš gražiausių metų švenčių, kurios esminis pagrindas yra gebėjimas išmokti džiaugtis paprastais dalykais, dalintis bendru laiku su artimaisiais, kurti, būti šeimoje, bendrume ir suvokime tikrųjų žmogiškųjų vertybių. Nepasiduokime pirkimo manijai.
Komentuoti