Kartą per metus profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją ir gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Kadangi Lietuvoje vaikai yra draudžiami valstybės, jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Taigi ir už profilaktinę vaikų sveikatos patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia.
Skaičiuojama, jog per pirmąjį šių metų pusmetį sveikatą pasitikrino beveik 134 tūkst. darželinukų ir moksleivių, kai paprastai Lietuvoje profilaktiškai pasitikrina daugiau nei 441 tūkst. vaikų per metus. Taigi iki vidurvasario dar tik trečdalis šalies vaikų buvo atlikę privalomą profilaktinę patikrą.
„Kaip ir kiekvienais metais ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų tėvai turi pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu ugdymo įstaigoms iki rugsėjo pradžios. Todėl tėvelius raginame suskubti ir nedelsiant pasirūpinti vaiko profilaktiniu sveikatos tikrinimu, nelaukiant naujų mokslo metų pradžios, kai gydymo įstaigose susidaro eilės. Rekomenduojama kreiptis į tą gydytoją, prie kurio vaikas yra prirašytas, nes jis geriausiai žino savo paciento sveikatos būklę. Jei šiuo metu šeimos gydytojas laisvų vietų neturi, registracijos metu bus pasiūlytas kitas artimiausias vizito laikas“, – atkreipia dėmesį VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Oksana Burokienė.
Pasak jos, kasmet apsilankyti vaikui pas gydytoją reikia ne dėl formalumo, o tam, kad būtų išsamiai patikrinta jo sveikata. Šeimos gydytojas patikrinimo metu įvertina vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, pacientas yra siunčiamas pas gydytoją specialistą konsultacijai arba tyrimams. Taip pat primenama apie pagal amžių vaikui priklausančius skiepus.
Tuo tarpu, gydytojas odontologas profilaktinio tyrimo metu patikrina vaiko dantų ir žandikaulių būklę ir, prireikus, skiria gydymą. Kartu tai puiki proga PSDF lėšomis silantuoti vaikų iki 14 metų krūminius dantis ir taip apsaugoti juos nuo karieso.
Ligonių kasos primena, kad vaiko sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus nuo jo užpildymo datos.
Pernai profilaktiniams vaikų sveikatos tikrinimams apmokėti buvo išleista 4,7 mln. eurų PSDF lėšų.
Komentuoti