Šiame straipsnyje, Šv. Kristoforo odontologijos klinikos specialistai, atskleis patarimus, kaip prižiūrėti dantis skirtingu gyvenimo laikotarpiu.
- Kūdikiai ir maži vaikai
Dantų dygimas prasideda nuo 3 iki 9 mėnesių amžiaus. Išdygus dantims, patariama per 6 mėnesius apsilankyti pas odontologą. Namuose prižiūrėti kūdikio dantis nėra sunku – aplink pirštą galima apsivynioti ploną audinio skiautę ir perbraukti per dantis, bent du kartus per dieną. Kūdikiui paaugus, jau galima pirkti specialius dantų šepetetėlius, skirtus mažiesiems.
Kūdikiai ir maži vaikai mėgsta čiulpti nykštį. Tai yra visiškai natūralus įprotis, tačiau reikia įsitikinti, kad dėlto nekyla sąkandžio ir dantų išsidėstymo problemų.
Maži vaikai, nuo 12 mėnesių amžiaus, turėtų pradėti valgyti sveiką ir subalansuotą maistą. Labai svarbu yra vengti produktų, su pridėtiniu cukrumi, nes jis kenkia mažų vaikų dantims.
- Vaikai ir paaugliai
Dažniausiai, vaikai pradeda prarasti pieninius dantis nuo 4 metų, o visiškai jie iškrenta iki 14 metų. Labai svarbu, kad tėvai išmokytų paauglius tinkamos dantų priežiūros ir taip jie išvengtų ėduonies ir kitų dantenų ligų. Dantų valymas bent du kartus per dieną, tarpdančių siūlo naudojimas ir reguliarūs vizitai pas odontologą (kas 6-12 mėn.) – pagrindiniai patarimai, padėsiantys išlaikyti sveikus paauglio dantis.
Nuo paauglystės, patariama naudoti dantų pastą su fluoru. Šis mineralas palaiko tvirtus dantis ir apsaugo nuo ėduonies.
- Suaugusieji
Atsakingai prižiūrėti dantis pradedame jau nuo vaikystės, todėl suaugusiojo laikotarpiu – ne išimtis. Reikia stengtis valyti dantis bent du kartus per dieną, su dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Taip pat, labai svarbi yra sveika mityba. Siekiant išlaikyti baltą šypseną, patariama į savo mitybos racioną įtraukti daugiau baltyminių produktų, daržovių. Vengti reikėtų rūgštaus maisto ir gėrimų, nes jie ardo dantų emalį.
Dantims kenkia ir žalingi įpročiai, pavyzdžiui, rūkymas.
- Nėštumas
Besilaukiančioms moterims, padidėja hormonų kiekis organizme. Tai lemia nuotaikų svyravimą, nerimą, o taip pat, burnos sveikatos problemas. Dėl nėštumo hormonų , kai kurioms moterims gali kilti rimtų, su burnos sveikata susijusių problemų, pavyzdžiui, periodontitas. Nors po gimdymo, šios problemos dažniausiai dingsta, reikia nepamiršti nėštumo metu reguliariai lankytis pas odontologą.
- Senjorai
Su amžiumi, dantys silpnėja, todėl burnos sveikata vyresniame amžiuje turėtų būti prioritetas. Dantys, kaip ir kiti audiniai sensta, todėl atsiranda didesnė tikimybė burnoje veistis bakterijoms, kurios vėliau gali išsivystyti į dantenų ligas. Patartina vengti kietų maisto produktų, nes juos kramtyti su silpnėjančiais dantimis gali būti sunku.
D ir B2 vitaminai padeda palaikyti burnos sveikatą.
Kadangi senatvėje yra netenkama dantų, senjorai turėtų apsvarstyti galimybes atkurti prarastus dantis. Pavyzdžiui, įsidėti dantų protezus arba implantus.
Akivaizdu, kad tinkama dantų priežiūra yra svarbi visais gyvenimo etapais. Tikimės, kad šie patarimai padės pasirūpinti savo ir artimųjų burnos sveikata. O jeigu turite papildomų klausimų, visuomet galite parašyti mums adresu info@kristoforoklinika.lt
Komentuoti