Platformos idėja kilo ieškant sprendimo, kaip apjungti dažniausiai startuolių įvardijamus poreikius, rinkoje esančias paslaugas ir galimybes. MITA Gyvybės mokslų industrijos inovacijų vadybininkė dr. Lina Kisielė pasakoja, kad visų pirma „Life Sciences Startup Marketplace“ yra skirta startuolio komandos paieškai.
„Vienas lauke – ne karys. Besiformuojančios inovatorių komandos ar jau įsikūrę startuoliai turi nueiti nelengvą kelią, kol išvystys produktą, pritrauks investicijų, įvykdys pirmuosius pardavimus ir pradės gauti pelną. Tam reikia komandos, kuri investuotų savo laiką ir žinias vardan idėjos, o geriausiu atveju – mainais už įmonės akcijų dalį ir be jokių garantijų, kad taps tuo 1 iš 10 startuolių, kuriam nusišypsos sėkmė“, – tvirtina L. Kisielė.
Jos teigimu, sunku stebėti, kaip gerą idėją turintys vieniši inovatoriai kartais įstringa pradiniame jos vystymo procese: „Pavyzdžiui, yra patyrę mokslininkai, tačiau neturintys jokios patirties ieškant finansavimo, rengiant paraiškas, pritraukiant investicijas, valdant įmonę, priimant strateginius sprendimus. Jiems reikia komandos!”
Kita medalio pusė – specialistai, ieškantys inovatyvaus produkto idėjos, kuria patikėję prisidėtų prie vystymo trūkstamomis kompetencijomis. „Tokių kvietimų nerasite prie darbo skelbimų – jie dažniausiai plinta asmeninių kontaktų rate. Mūsų tikslas – šias ribas išplėsti ir sukurti galimybę inovatoriams lengviau atrasti vieniems kitus“, – sako inovacijų vadybininkė.
Anot MITA konsultantų, kitas dažnas startuolių įvardijamas poreikis – ekspertinės konsultacijos. Jų temos priklauso nuo vystomos technologijos ar produkto bei startuolio komandai trūkstamų kompetencijų. Tai gali būti ir vienkartinė pagalba, ir ilgalaikė mentorystė teisiniais, finansiniais, komandos formavimo, idėjų pristatymo investuotojams, ikiklinikinių ir klinikinių tyrimų planavimo bei įgyvendinimo, sertifikavimo, dirbtinio intelekto taikymo, prekės ženklo kūrimo, vystymo, rinkodaros ir komunikacijos ar kitais specifiniais klausimais.
Platformoje kviečiama skelbti ir apie startuoliams siūlomą infrastruktūrą, pavyzdžiui, galimybę naudotis laboratorija ar specialia įranga tyrimams atlikti.
Žirgų radiologinių vaizdų įvertinimo automatizavimui reikalingą programinę įrangą kuriančio startuolio „Innovatio veterinariae“ poreikius „Life Sciences Startup Marketplace“ jau užregistravo jo įkūrėja Rugilė Dauliūtė.
„Norėdami gauti finansavimą projekto plėtrai europinėse priemonėse ir tapti patikimesne įmone investuotojų akyse, turime sukaupti apyvartinių lėšų. Remdamasi mentorių patirtimi, nusprendėme vystydami produktą lygiagrečiai užsiimti ir galimybę finansiškai išsilaikyti suteikiančiais darbais. Kadangi jau turime tvirtą komandą, know-how ir savo sukurtą sistemą saugiam duomenų apdorojimui bei modelių treniravimui, galime padėti kitiems“. Koncentruodamiesi į vaizdų atpažinimą (angl. Vision AI), mašininio mokymosi modelių kūrimo paslaugas jie siūlys tiems projektams, kuriems aktualu įsidiegti dirbtinio intelekto sprendimus.
Beje, kol susibūrė kompetentinga ir stabili 5 žmonių komanda, nariai keitėsi, tad inovatorė R. Dauliūtė neabejoja, jog platformoje skelbiamos galimybės startuoliams bus itin aktualios. Dabar joje dirba dirbtinio intelekto (DI) specialistas, „front-end“, „back-end“ vystytojai. Individualias konsultacijas modelio kūrimo klausimais teikia kitų dirbtinio intelekto kūrėjų rekomenduotas mokslininkas, o duomenų paruošime modelių mokymui dalyvauja veterinarijos gydytojai iš skirtingų šalių.
Su Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra šis startuolis bendradarbiauja ne pirmą kartą. 2020 m. vasarą „Innovatio veterinariae“ su MITA pasirašiusi finansavimo sutartį pagal „Inostarto“ priemonę įgyvendina DI pagrindu kuriamos programinės įrangos žirgų radiologinių vaizdų įvertinimui automatizavimo projektą, o rudenį R. Dauliūtė dalyvavo „Life Sciences Start-up MasterClass“ mentorystės programoje.
Pirmuosius žingsnius žengiančios gyvybės mokslų industrijos įmonės ir idėjos ar komandos ieškantys talentai bei tiekėjai, startuoliams galintys pasiūlyti savo paslaugas bei infrastruktūrą, kviečiami registruotis MITA „Life Sciences Startup Marketplace“ platformoje. Kontaktai pasiteirauti: Dr. Lina Kisielė, tel. +370 600 45965.
Komentuoti