Anot V. Narvido, teisme dažniausiai ginamas institucijos viešasis interesas, kai institucija gina bendruomenės ar asmens viešąjį interesą. Institucija kreipiasi į teismą ir prasideda procesas. Teisėjas sako, kad galima kreiptis ir privačiai, tačiau, jei teismas tenkins ieškinį ir kaimynas nesusitvarkys, ar tuomet ieškovas turės lėšų ir laiko vykdyti teismo sprendimą? Gali tekti teismo sprendimą vykdyti per antstolius, o tai papildomai kainuos. O jeigu asmuo nevykdys antstolio sprendimo, antstolis gali pasiūlyti ieškovui savo lėšomis sutvarkyti šiukšles. Todėl visada verta pagalvoti dėl kreipimosi. „Šiukšlių kaupikai kelia grėsmę savo pačių ir kaimynų sveikatai, todėl šios problemos sprendimas yra viešasis interesas“, – aiškina teisėjas.
Teismai susiduria su dviejų tipų asmenimis, kurie linkę kaupti atliekas. Tai vyresnio amžiaus žmonės, kurie arba užsiima verslu, individualia veikla, arba jiems trūksta socialinių įgūdžių ir neretai kaupimas yra susijęs ir su liga. Savo elgesį žmonės motyvuoja įvairiai: įstatymams nenusižengia, užsiima individualia veikla, tvarko šiukšles, surenka jas ir pan.
Teisėjas sako, kad asmenys, kaupiantys šiukšles, dažniausiai paaiškina, kad sukaupti daiktai yra vertingi, o vėliau priduria, kad jie yra sudėti privačiame bute ar sklype. Apie tai, kad atliekose veisiasi parazitai, atsiranda grybelis, jei atliekos pavojingos, jos jau savaime kelia pavojų, net neužsimenama. Pažeidžiami aplinkosauginiai, priešgaisrinės saugos, higienos reikalavimai, pasitaiko užliejimų, gaisrų. Niekas nenori įsigyti būsto šalia tokios kaimynystės.
Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją nuosavybė yra neliečiama ir be gyventojų sutikimo įeiti į būstą neleidžiama. Bet tuomet iškyla klausimas dėl konstitucinės teisės žmogaus gyvybei ir sveikatai. Nuosavybės teisė nėra absoliuti. Teisėjas sako, kad savininkas, valdydamas ir naudodamas savo nuosavybę, negali pažeisti įstatymų ir kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų.
Kad gyventojas tikrai kaupia atliekas, teismas nustato vadovaudamasis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu. Be to, savivaldybės yra priėmusios tvarkymo ir švaros taisykles, kur nustatomi švaros ir teritorijos priežiūros reikalavimai, apibrėžiamos fizinių ir juridinių asmenų pareigos užtikrinti švarą ir tvarką.
Komentuoti