„Devbridge“ Žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, ISM universiteto profesorė dr. Raimonda Alonderienė dalijasi septyniais patarimais, kaip turėtų elgtis darbdaviai nuotolinėje kandidato atrankoje ir ko derėtų paisyti, norint suorganizuoti solidų darbo pokalbį.
Pasirepetuokite iš anksto.
Pokalbio metu kaip tyčia išnyra įvairiausi technologiniai trikdžiai. Todėl verta būtų išanalizuoti platformą per kurią vyks skambutis, reikalui esant ir pasirepetuoti. Galbūt verta kandidatui nusiųsti išsamias instrukcijas dėl skambučio platformos, pasiteirauti ar nekyla klausimų. Jei yra galimybė leisti kandidatui pasirinkti labiau priimtinesnę platformą pokalbiui. Patirti didesnę įtampą tenka ir dėl dažnai pasitaikančių technologinių trikdžių tokių, kaip „pakibęs” vaizdas, aidas viso skambučio metu, neveikiančios ausinės, ar net pamirštas įsijungti garso mygtukas. Todėl pasitikrinkite interneto ryšį ir prisijunkite į skambutį kiek anksčiau.
Įsijunkite vaizdo kamerą.
Vaizdo interviu – tai vienintelis būdas bent šiek tiek pokalbį priartinti prie gyvesnio susitikimo. Vaizdo skambučiai padeda ir labiau susikoncentruoti, ir save įtaigiau pristatyti ne tik kandidatui, bet ir darbdaviui. Visas dėmesys yra sutelkiamas į ekraną, ir dažnai į kandidatą. Tačiau jei norime, kad pokalbis būtų jaukus ir šiltas, atrankoje vaizdo kamerą privalu naudoti visiems atrankos proceso dalyviams.
Pristatykite pokalbio eigą.
Pokalbio pradžioje svarbu papasakoti apie jo struktūrą, kas laukia kandidato. Jei interviu dalyvauja keli darbdavio atstovai, svarbu susitarti, kuris ves pokalbį, moderuos diskusiją ar bus atsakingas už tam tikras pokalbio dalis. Tai padės ne tik išlaikyti sklandžią pokalbio eigą, bet ir leis ramiau jaustis kandidatui, koncentruotis į jam skiriamą laiką ir efektyviau save pristatyti.
Susikoncentruokite į kandidatą
Atrankos pokalbio metu jokiu būdu neužsiimkite pašaliniais darbais, neatlikinėkite kelių darbų vienu metu. Pavyzdžiui, neatrašinėkite laiškų, kai kalbinate kandidatą. Nenaršykite internete ir neatsakinėkite į iššokančias žinutes, geriau visai išjunkite socialinius tinklus. Jei pokalbio metu užsirašinėjate – dėkite visas pastangas, kad žvilgsnis nebūtų nukreiptas vien į tik užrašinę. Intensyviai palaikykite kontaktą su kandidatu ir būkite aktyvūs pokalbio dalyviai, gerbkite jo skiriamą laiką jums. Atrankos interviu pirmoji taisyklė tiek kalbinant per nuotolį, tiek ir gyvai – turėtų būti nepriekaištingas pasiruošimas. Išstudijuokite kandidato gyvenimo aprašymą (CV), pasiruoškite ne šabloniškus klausimus ir maksimaliai susikoncentruokite į pokalbį.
Atsisakykite pašalinių stebėtojų.
Kiekvienas darbo pokalbis daugiau ar mažiau kelia stresą. Todėl kalbantis su kandidatu svarbu daugiau laiko skirti įžangai, trumpam pokalbiui nesusijusiam su interviu. Daugiau laiko skirkite klausimams nukreiptiems į „minkštąsias kompetencijas“, tai padės „apšildyti“ pokalbį. Taip pat nepamirškite, kad visi interviu dalyviai privalo prisistatyti. Ypač svarbu vengti kolegų, vadinamųjų pasyviųjų pokalbio stebėtojų, kurie dalyvauja atrankoje, tačiau nuolatos tyli ir neužduoda klausimų. Tai kelia stresą ir įtampą kandidatui, todėl kiekvienas interviu dalyvis privalo būti aktyvus ir aiškiai žinoti savo rolę atrankos metu.
Palaikykite ryšį po pokalbio.
Jei atrankos procesą sudaro keli etapai, svarbu palaikyti dažnesnį ryšį su kandidatu po kiekvieno interviu, ypač jeigu jie buvo vykdomi nuotoliniu būdu. Nepalikite jo nežinomybėje. Daugiau dėmesio skirkite kandidato klausimams, jo įspūdžiams aptarti po kiekvieno etapo. Natūralu, kad kandidatas atsargiau renkasi darbdavį nepamatęs biuro bei būsimųjų kolegų gyvai, o ir jam atsiskleisti per nuotolį gali būti sudėtinga. Todėl skirkite jam papildomo laiko ir suteikite grįžtamąjį ryšį po kiekvieno skambučio, informuokite, kaip toliau vyks atranka, ko iš jo tikimasi ir kada jis gali tikėtis gauti visus atsakymus. Neužmirškite laikytis visų terminų ir būkite punktualūs.
Supažindinkite su darbine aplinka.
Jei yra galimybė – aprodykite kandidatui biurą. Šiandieninės technologijos suteikia galimybę suorganizuoti pasivaikščiojimą po biurą virtualiai. Taip pat būtinai suorganizuokite papildomą skambutį su potencialiais bendradarbiais. Suteikite galimybę susipažinti su būsimu komandos, skyriaus kolega, ne tik vadovu. Jei norite, kad būsimasis darbuotojas greičiau prisitaikytų prie darbo aplinkos ir sparčiai integruotųsi į komandą, padėkite jam priimti teisingą sprendimą ir susidaryti objektyvų įspūdį apie jo laukiančius iššūkius naujame darbe.
Jei vis dėlto kažkas nepavyks pagal rekomendacijas, nesinervinkite. Svarbu, kad išliktų žmogiškas ir šiltas ryšys.
Komentuoti