Kolagenas – kas tai?
Kolagenas (neskaitant to, kad yra svarbiausias baltymas organizme) – vienas iš pagrindinių odos, sausgyslių, kaulų, raumenų ir raiščių elementų. Taip pat kolageną galima aptikti ir kitose kūno dalyse, kaip kraujagyslėse, ragenoje ar net dantyse. Kolageno pavadinimas, verčiant iš graikų kalbos reiškia klijus, o tai ir atspindi jo funkciją – jis tarytum klijai sulipina ir tarpusavyje sujungia įvairias ląsteles esančias mūsų organizme.
Tiesa, kolagenas skaidomas ir į skirtingus tipus, kurie yra randami skirtingose kūno vietose:
- I tipo kolagenas randamas kauluose, sausgyslėse, raiščiuose, jungiamajame audinyje ir odoje
- II tipo kolagenas randamas krezmlėse (o tai yra jų pagrindinė sudedamoji dalis)
- III tipo kolagenas randamas vidaus organuose, raumenyse ir arterijose (palaiko jų struktūrą)
- IV tipo kolagenas randamas epiteliniame audinyje (atsakingas už jo formavimą).
Deja, bėgant metams, natūralaus kolageno gamyba organizme pradeda mažėti. Tam, kad mūsų organizmas nenusilptų, pasitelkiami specialūs kolageno papildai. Jų galite rasti Ohhira, todėl kviečiame užsukti!
Kokios maisto medžiagos didina kolageno augimą žmogaus organizme?
Vartojant kalogeninius papildus, tam, kad dar labiau sustiprintumėte ir suaktyvintumėte jo gyvavimą jūsų organizme, galite vartoti tokį maistą, kuriame gausu medžiagų skatinančių kolageno gamybą.
Vitaminas C. Jo didžiausi kiekiai yra randami braškėse, paprikose bei citrusiniuose vaisiuose
Prolinas. Daug jo galima rasti kviečių gemaluose, kiaušinių baltymuose, kopūstuose, šparaguose, grybuose ir pieno produktuose
Glicinas. Šios medžiagos galima rasti vištų ir kiaulių odoje ir želatinoje
Varis. Jo daugiausiai galima rasti sezamo sėklose, lęšiuose, kakavos milteliuose ir anakardžių riešutuose.
Kas sumažina kolageno kiekį organizme?
Labai svarbu, kad vartotumėte tuos maisto produktus kuriuose gausu kolageno, tačiau yra ir tokių maisto produktų ar gyvenimo įpročių, kurie kenkia jo gamybai. Taigi, reikėtų vengti tokių maisto produktų/gyvenimo įpročių, kaip:
- Rafinuotų angliavandenių ir cukraus
- Didelio saulės kiekio – UV spinduliai itin mažina kolageno kiekį organizme, todėl vasaros metu nepersikaitinkite
- Rūkymas – šis reiškinys ypatingai kenkia organizmui gaminti kolageną. Jeigu esate daug rūkantis žmogus, tuomet turėkite omenyje, kad net ir vartojant kolageninius papildus, šie jums turės žymiai mažesnį poveikį nei tiems, kurie nerūko.
Tik nepamirškite rūpintis savo organizmu – juk ne veltui yra išrasti maisto papildai ar vitaminai. Jų pagalba galėsite net lengviau atsistatyti ir po kokių traumų!
Komentuoti