Diabetinė retinopatija reiškia apakimą?
Sergančių cukrinių diabetu, žmonių skaičius pasaulyje tik nuolat auga, o tai reiškia, kad šios ligos komplikacijos yra labai dažnos. Moksliniais tyrimais buvo įrodyta, jog Lietuvoje II tipo diabetu serga net apie penki procentai gyventojų. Viena iš dažniausiai pasitaikančių cukrinio diabeto ligos komplikacijų yra diabetinė retinopatija. Esant šiai ligai pažeidžiamos akies tinklainės kraujagyslės, todėl žmogus gali apakti. Pasaulio sveikatos tyrimu diabetinė retinopatija nustatoma vienam iš penkių žmonių, kuris serga II tipo cukriniu diabetu.
Yra apskaičiuota, kad net penki procentai aklųjų visame pasaulyje būtent ir tapo dėl diabeto ligos komplikacijų. Tai reiškia, kad juo serga net 374 milijonai viso pasaulio žmonių.
Nors ir diabetą diagnozuoja ne akių gydytojas, tačiau Regos Centras gali pasiūlyti paslaugas, kurios padės įveikti diabetinės retinopatijos ligos gniaužtus. Jums bus atlikti specialūs tyrimai, kurių metų bus įvertinta jūsų regos kokybė ir nustatomas tolimesnis gydymas.
Kas yra diabetinė retinopatija?
Apie diabetinę retinopatiją galima girdėti daug, bet kas tai tiksliai yra – aiškiai nežinoma. Diabetinė retinopatija – cukrinio diabeto komplikacija, kurios metu pažeidžiamos kraujagyslės esančios akies tinklainėje. Tinklainė yra nervinių ląstelių sluoksnis, kuri ypatingai jautri šviesai. Tinklainė yra užpakalinėje akies dalyje. Diabetinė retinopatija gali atsirasti tiek tiems, kurie serga I tipo, tiek II tipo cukriniu diabetu. Yra išskiriama ir neproliferacinė diabetinė retinopatija, o jos metu atsiranda įvairių tinklainės kraujagyslių, kurios šiai ligai progresuojant, tampa nevisavertiškos, gali atšokti nuo tinklainės ir susidaryti kraujosrūvos.
Kokios profilaktinės priemonės gali padėti išspręsti diabetinę retinopatiją?
Pacientai, kurie serga cukriniu diabetu, būtina dažnai lankytis pas akių gydytoją, kad šis apžiūrėtų jų akis, įvertintų akių dugną. Visą šį tyrimą reikia atlikti prieš tai įlašinus lašų, kurie išplečia vyzdžius. Taip pat svarbu, kad liga būtų diagnozuota laiku, o jai būtų suteiktas visas įmanomas gydymas. Norint įvertinti tinklainės būklę galima atlikti specialią tinklainės optinę koherentinę tomografiją. Jos metu daromi palyginimai, kaip liga progresuoja ir vystosi, o taip įvertinami tinklainės pokyčiai.
Esant poreikiui, atliekami fluorescencinės angiografijos tinklainės pokyčių ir išemijos vertinimas. Ligos profilaktikai palaikyti reikalingas glaudus akių gydytojo oftalmologo, endokrinologo, šeimos gydytojo ir kardiologo bendradarbiavimas, nes nepakankamas cukrinio diabeto gydymas gali sukelti ne tik ligų su akimis, bet ir atsiras padidėjęs kraujospūdis ar kitos širdies ligos.
Komentuoti